Nyári színek télire

Ma még színesebbnél színesebb virágok díszlenek a kertben, a patakok, az erdei utak mentén és a réteken. Néhány hónap múlva azonban már csak hűlt helye lesz a nyári pompának. Hogy a nyári színek és hangulatok ne csak az emlékekben éljenek tovább, most még tehetünk valamit.

Házunk tájaValló László2005. 07. 22. péntek2005. 07. 22.
Nyári színek télire

Válasszunk ki néhány, különösen kedves, szép példányt a gazdag nyári virágözönből, préseljük le, szárítsuk meg: tegyük el télire. Gyűjtéshez a száraz, meleg nap a legjobb. Szárításra, préselésre egyaránt a már teljesen kinyílt, de még nem hervadó virágok a legalkalmasabbak. Fontos, hogy mielőbb kezdjük el a leszedett virágok tartósítását, ne hagyjuk őket megfonnyadni a napon.
A vékony szárú, törékeny szirmú mezei, réti virágok legjobb tartósítási módja a préselés. A kerti virágok közül például a sarkantyúvirág alkalmas erre. A préselésre kiválasztott virágokat óvatosan terítsük ki újságpapírra úgy, hogy egymással ne érintkezzenek. (Rendezzük el virágaikat, leveleiket, hogy lepréselt, megszáradt állapotukban tetszetősek legyenek.) A kiterített növényekre terítsünk egy réteg újságpapírt. Ha több virágot akarunk préselni, akkor az egymás fölé rétegezett újságpapírokon helyezzük el a virágokat az imént elmondottak szerint. Ezután tegyünk néhány súlyos könyvet a rétegek tetejére. Két nap után ajánlatos újakra cserélni az újságpapírokat, mert így elkerüljük a virágok befülledését, penészedését. Meleg, száraz körülmények között egy hét elegendő a préseléshez.
Az erős szárú, nagy virágokat szárítással tartósítsuk. A szalmarózsa, a körömvirág, a levendula, a cickafark és a rózsák minden változata is jól szárítható. Tartósításukhoz kössünk belőlük öt-tíz szálas csokrokat úgy, hogy a virágfejek ne érjenek egymáshoz. Ezután kössük össze szorosan őket, majd a maradék zsineggel kössük föl a csokrokat például a ruhafogasra úgy, hogy egymással ne érintkezzenek. Ezt követően a fogast akasszuk föl jól szellőző, száraz, sötét helyen, és tartsuk ott egy vagy két hétig attól függően, hogy milyen a szárításra szánt virágok nedvességtartalma. Tűző napon ne szárítsuk a virágot, mert kifakítja a színét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek