Sérves szőlőszemek

Rengeteg csapadék hullott augusztus elején, és az utána következő felmelegedés ismét kedvezett a gomba- és baktériumos betegségek terjedésének. A szőlőültetvényekben a védekezések ellenére helyenként közepesen erős szőlőlisztharmat-fertőzés alakult ki.

Házunk tája2005. 08. 19. péntek2005. 08. 19.
Sérves szőlőszemek

A kórokozó a szőlő leveleinek, hajtásainak, zöld bogyóinak bőrszöveti sejtjein élősködik. A fertőzött levél színén, a hajtáson és a bogyón szürkésfehér bevonat figyelhető meg, amely közelről jellegzetes penészszagot áraszt. A lisztharmat - a peronoszpórával ellentétben - nem hatol be a belső szövetekbe, ellenben a levél színén és fonákján is megjelenhet. A gombafertőzés következtében a levelek pödrődnek, erős fertőzés esetén le is hullhatnak. A fertőzött bogyók bőrszövete nem tud növekedni, a bogyók felrepednek, "sérvesek" lesznek, a bogyó húsa zöld marad. A vesszőn vöröses elszíneződés látható, amely a következő év tavaszán is jelzi az előző évi fertőzés erősségét. A kórokozó gombafonalakkal a vesszők rügyeiben vagy a lehullott beteg leveleken, a törzsön zárt termőtestekben telel át, amelyből tavasszal aszkospórákat bocsát ki. Ezért a lisztharmat elleni védekezést tavasszal korábban kell indítani, mint a peronoszpóra elleni permetezéseket. A lisztharmat rendkívül agresszív kórokozó, az ellene való védekezés alapja a megelőzés. Kezdetben kontakt (kénes és kénpótló) szereket használjunk. Virágzástól a zsendülésig felszívódó és a gomba légzését gátló, a viaszrétegben raktározódó strobilurinokat használjunk. Zsendülés után ismét kontakt hatóanyagú készítményeket alkalmazzunk.
Az augusztus eleji csapadékos időjárást követő felmelegedés kedvezett a szőlőperonoszpóra-fertőzésnek is. A kórokozó a fiatal leveleken, a vitorlán, valamint egyes bogyókon jelentkezik. A helyenként előforduló jégverés után megjelent a fakórothadás, valamint megnőtt a szürkepenészes rothadás veszélye is. Ajánlatos megelőző védekezésként peronoszpóra, lisztharmat és szürkepenész ellen is védekezni kombinált hatóanyagú készítményekkel vagy permetlé-kombinációval. Zsendülés és érés idején a szerválasztásnál már ügyelnünk kell az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására.
Az érő paradicsomot jelentősen veszélyezteti a paradicsomvész, fóliás paradicsomban több helyen már járványszerű a fertőzés. A védekezésnél figyelni kell az alkalmazott növényvédő szer várakozási idejének hosszára, ezért rövid várakozási idejű szereket használjunk. A kabakosok (uborka, dinnye, tök) leggyakoribb betegsége a lisztharmat. A tünetek először a levél fonákján fehér, lisztszerű bevonat formájában jelentkeznek, később a levél színén is megjelennek. A kórokozó által erősen fertőzött levelek idő előtt elszáradnak, a termés kevesebb lesz és kényszerérett. A lisztharmat inkább száraz, meleg időben okoz járványt. A fertőzött növényi részeket gyűjtsük össze és semmisítsük meg. A lisztharmat ellen jó hatásúak a kéntartalmú szerek és a triazol hatóanyagú, felszívódó készítmények.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek