Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Futóka jeligére
Az aprószulák, győtény vagy futóka a humuszban szegény, tömörödésre hajlamos, meszes talajok növénye, ilyen helyen szaporodik el tömegesen. A talaj szerkezetének javításával - szervestrágyázással, talajműveléssel, mulcstakarással - általában visszaszorul. Ez utóbbi megoldás azonban veszélyes lehet, ha a mulcs szulákmagokkal fertőzött. Mivel a növény a talajban erős, elágazó gyökérzetet fejleszt, gyomlálással általában nehéz egyszerre megszabadulni tőle. A vegyszeres kezelés azért eredménytelen ellene, mert csak az élő növényt öli meg, a talajban lévő magokat nem. Könnyebben visszaszorítható a gyom, ha számára kedvezőtlen feltételeket teremtünk, azaz szervestrágyázással, valamint gyakori talajlazítással a talaj szerkezetét javítjuk. Mivel az aprószulák a vegetáció alatt folyamatosan hozza a virágait és magjait, legjobb tavaszszal, lehetőleg kihajtás előtt, de mindenképpen virágzás előtt gyökérzettel együtt eltávolítani a töveit. Az esetleg még újra előtörő fiatal növényeket utána már könynyebb lesz eltávolítani. A kigyomlált növényeket legjobb megsemmisíteni, nehogy a magokból és a gyökértarackokból a komposztban újra elszaporodjanak.
Hegyi József, Badacsonytomaj
A szőlő metszésekor keletkező venyigék hasznosítására a Geoproduct Kft. három területen dolgozott ki eljárást. Mindhárom esetben arra alapoztak, hogy értékes ásványi makro-, mikro- és nyomelemek, illetve szerves vegyületek halmozódnak fel a szőlő fiatal hajtásaiban. Sajnos ezeket a venyigéket metszés után sok helyen a szabadban elégetik, pedig a bennük felhalmozódott szénvegyületeknek köszönhetően magas energiatartalmú fűtőanyagnak számítanak, sőt takarmányozásra is felhasználhatók. A Geoproduct Kft. által kidolgozott eljárásokkal takarmányozási célból a felaprított venyigét speciális malmokban korpává őrlik, ásványi takarmány-kiegészítőkkel dúsítják, és Zeolitos venyigekorpa néven forgalmazzák. Talajjavító anyagként a megőrölt venyigét a növények számára hasznosítható ásványi adalékokkal gazdagítják. A talajjavító koncentrátumot ömlesztve, illetve palántázáshoz használt préselt tápkockaként forgalmazzák. A harmadik megoldás, amikor a venyigeaprítékot speciális adalékanyagokkal vegyítve téglatest formára préselik, magas kalóriatartalmú fűtőanyagot készítve belőle.
Tóth Borbála, Vecsés
A parlagfű elszaporodása ellen főleg gyomlálással védekezhetünk. Érzékeny személyeknél azonban ezt ajánlott védőkesztyűben végezni, mivel a parlagfű érintésre is okozhat allergiát. A védekezés másik módja a virágzás előtti rendszeres kaszálás, amellyel a parlagfű magszóródás útján történő szaporodását mérsékelhetjük. Korábbi felmérések alapján a hazai talajokban mintegy ötven évre való magkészlet található, ezért meglehetősen távolinak tűnik ennek a kellemetlen gyomnövénynek a visszaszorítása. Aki allergia miatt szenved, annak ajánlhatjuk, hogy - akár átmenetileg, a veszélyes időszakban - a környezetében létesítsen minél nagyobb vízfelületet (kerti tavat vagy teraszon dézsában kis tavat), ahol a virágpollenek lecsapódhatnak - ökológusok vizsgálata szerint ugyanis a természetes vízfelületek csökkenése sajnos ezen a területen is óriási károkat okoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu