Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mivel az idei nyár meglehetősen csapadékos volt, az erdőkben rengeteg gomba termett. Az ehetők mellett természetesen fogyasztásra alkalmatlanból is akadt bőven, de szerencsére még alig volt mérgezés, mert az alacsony hőmérséklet nem kedvezett a melegkedvelő gyilkos galócának.
Hendrik Péter gombaszakértőtől, a Magyar Szarvasgombász-szövetség elnökségi tagjától megtudtuk, hogy ebben az időszakban nagy mennyiségben, de rövid ideig termett a sárga rókagomba. Ennek ellenére a piaci ára alig csökkent kétezer forint alá. Augusztus közepétől pár hétig hihetetlen mennyiségben gyűjtötték a különféle vargányafajokat, melyek főleg a ritkásabb tölgyerdőkben tenyésznek. Áruk a bő termés hatására ezerötszázról négyszáz forintra mérséklődött. A piacon nagyon szép, egy-két kilogrammos óriás pöfetegek mellett narancsos árnyalatú rizikét, sok galambgombát és nagy csokrokban megjelenő csoportos tuskógombát is árultak. Az idő melegedésével megjelent a rómaiak által is kedvelt, gyönyörű narancssárgán pompázó ritka császárgalóca is.
Az erdei gomba nemcsak drága és finom, veszélyes is lehet. Fontos tudni, hogy minden ehető gombának van egy hozzá hasonló mérgező párja. Ennek tudatában soha ne legyünk biztosak a dolgunkban, mindig vizsgáltassuk meg a szedett gombát szakértővel! A piacokon a bevizsgálás minden esetben ingyenes, de készüljünk fel rá, hogy sok helyen csak a hivatalosan árusítható gombákat hagyják a kosárban. Ne fogadjunk el ajándék gombát, és ne vásároljunk házalótól sem!
Fontos szabály, hogy ne higgyünk a babonáknak, hiedelmeknek, melyek azt hirdették, hogy bizonyos próbák elárulják a mérgező gombákat. Ilyen próbák nincsenek. A gombamérgezések megelőzésének egyetlen feltétele a gombák alapos ismerete. Aki nem ismeri a gyilkos galócát, az ne szedjen gombát! Van hat-hét súlyosan mérgező faj, melyeket fontos megismerni: így a susulykákat, a párducgalócát, a nagy döggombát, a parlagi tölcsérgombát, a farkas- és sátántinórut, a sárga kénvirággombát. A szakirodalom a gombamérgezéseket a mérgező vegyületek hatása szerint tizenkét csoportra osztja. Vannak közöttük halálos kimenetelű, enyhébb gyomor-bél tünetes, allergiát, agyvelőbántalmat okozó vagy alkohol hatására kialakuló mérgezések is. Mérgezés gyanúja esetén ezért mindig forduljunk orvoshoz. Vannak olyan időszakok, mikor hiába próbálnánk gombát gyűjteni. Ilyenkor a termesztett gombák kerülnek a kosarunkba. A gombatermesztés az 1820-as években kezdődött, lótrágyás technológiával, pincékben. Száznegyven évvel később, hála a technikai fejlődésnek, bevezették a hőkezelt komposztos eljárást. Százszámra jelentek meg cégek 1990-ben, a rendszerváltás után, a hazai piacon, jelentős anyagi befektetéssel korszerű föld feletti, teljesen automatizált helyiségekben termesztik a gombát, melynek piaca jelenleg korlátlan. A legnagyobb telepek Győrben, Áporkán, Máriakálnokon, Kerecsenden és Tök községben találhatók. Hazánkban a legtöbbet csiperkéből termelnek, követi a laskagomba. Gyógyhatása miatt egyre keresettebb a shii-take gomba, melyet Kínában kétezer éve termesztenek.
A legnagyobb becsben tartott gombák a föld alatt teremnek. Értéküket ritkaságuk, kiszámíthatatlan előfordulásuk és nagyon erős, aromás illatuk indokolja. Az erdei fák körül, a föld alatt fejleszti mogyorónyi vagy öklömnyi, gumó alakú termőtestét sok szarvasgomba- és álpöfetegfaj. Hazánkban százféle föld alatti gomba terem, de gasztronómiailag csak nyolc-tíz faj érdemel említést. Ezek a fűszergombák. A nyári szarvasgomba ára kilónkénti ára ötven-nyolcvanezer forint, a téli akár a kettőszázötvenezer forintot is elérheti.
A legdrágább az isztriai szarvasgomba, ára háromezer euró. Még szerencse, hogy csak öt gramm kell belőle egy adag ételbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu