Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem panaszkodhatunk az októberre, hiszen az időjárás kedvezett a mezőgazdasági munkáknak. A csapadékos nyár és őszelő után végre fellélegezhettek a növények, behozhatták néhány hetes lemaradásukat a fejlődésben. Ebben a hónapban csupán pár milliméternyi csapadék hullott, a napsütéses órák száma pedig igazán kedvezően alakult.
Tombolt a vénasszonyok nyara, édesedett a szőlő, a cukorrépa, s ha később is, de elkezdett beérni a kukorica. A szántóföldön elindultak a betakarítógépek, optimális volt a talaj nedvességtartalma a szántáshoz, tárcsázáshoz, így időben földbe kerülhetett az őszi kalászosok magja, kivéve, ha kukorica volt előtte a táblán.
A tavaszias ősz egész meglepő jelenségeket produkált a kertekben: ismét virágzik az ibolya és néhány bokor, fa. Talaj menti fagyok csak kevés helyen voltak, így októberben is szedhettünk például friss zöldbabot, tököt, cukkinit, patisszont és más zöldségféléket. Bizonyos konyhakerti munkák késnek majd, lesz olyan, ami novemberre tolódik. Ha továbbra is szép, napsütéses marad az idő, akkor még alkalmunk adódik felkészíteni kertünket és udvarunkat a télre. A díszkertben kiszedhetjük az elvirágzott, elszáradt növények maradványait, és még talán nem késő felszedni a fagyra érzékeny töveket, a dáliagumókat, a kardvirághagymákat. Azokat a díszcserjéket, rózsákat, amelyek a kertben telelnek át, de károsíthatja őket a nagy fagy, érdemes betakarni. Tövükhöz porhanyós, nyirkos földet húzzunk, és nem árt, ha száraz falevél is kerül rá. Még ilyenkor is vethetünk hidegtűrő egynyári virágokat, például fátyolvirágot, körömvirágot, szagos bükkönyt vagy szarkalábat, hogy tavasszal korábban keljenek ki és hamarabb virágozzanak majd. Novemberben, amíg nem fagyos a talaj, lehet ültetni különböző díszcserjéket és fákat is, sőt pótolhatók a lombhullató sövények hiányzó részei.
Még nem késtünk el a gyümölcsfák telepítésével sem. Az ősz alkalmasabb időszak erre, mint a tavasz, mert az elültetett csemete megerősödve időben rügyezik és jól fejlődik.
Novemberben szőlőt is ültethetünk, akinek pedig régebbi ültetvénye van, ilyenkor kell betrágyáznia. A szőlő tövébe, sorába szerves trágyát, komposztot vagy műtrágyát szórhatunk, majd a talajba dolgozhatjuk. A rózsatövekhez hasonlóan a szőlőtőkék földdel való takarása is mostanában időszerű. Aki pedig korán szüretelt, lassan gondolhat rá, hogy elvégezze az újbor első fejtését. Ilyenkor kell elválasztani a kierjedt bort a seprőről - a másik hordóba történő átöntéssel távozik az erjedési szén-dioxid, a felvett oxigén pedig segíti az öntisztulást.
A konyhakertből még felszedhetjük a gyökérzöldségeket, a petrezselymet, a sárgarépát, a pasztinákot, a zellert és a céklát. Mivel a talaj meglehetősen nedves, érdemes néhány napig szárítani a gyökereket. Miután átválogattuk, tehát a hibás, rothadó egyedeket külön helyeztük el, tisztogassuk meg a gyökereket. És akinek még van energiája, áshat is a kertben, hogy jobban megőrizze a téli csapadékot, s tavasszal kellő időben vetni tudjon. Vannak olyan zöldségfélék, amelyeket most is el lehet vetni. Így például a földbe kerülhet a petrezselyem, a sóska, a spenót magja, és duggathatunk őszi fokhagymát, valamint vöröshagymát is.
Miután gondoskodtunk minden növényről, bevittük a muskátlikat, a leandereket, és elzártuk a kerti csapot, nyugodtan várhatjuk a telet. Most már arra is gondolhatunk, hogy miből és mivel fogjuk etetni a madarakat a téli hónapokban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu