Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pongrátz Alíz, Csepel
A burgonyagumó héjának és héj alatti részeinek a megzöldülése nem fertőzéses, hanem élettani betegség. Akkor következik be, ha a felszedett gumót huzamos ideig napfényen tartják. A gumó bezöldült része szolanin nevű alkaloidát tartalmaz, amely mérgező. A zöld gumók vetőgumóként felhasználhatók, de sem étkezésre, sem takarmányozásra nem alkalmasak.
Tábory Lóránt, Sárospatak
A citromfák fagypont közeli hőmérsékleten, alacsony talajnedvesség és páratartalom mellett (fűtetlen verandán, pincében) teleltethetők a legjobban. Kísérletek bizonyították, hogy ilyen körülmények között, akár világos, akár sötét helyen tartott növényekben, bekövetkezik a mély nyugalmi állapot, és lombhullás nélkül, egészségesen áttelelnek. Ennek természetesen feltétele a viszonylag állandó - alacsony - hőmérséklet és páratartalom, valamint a sokkhatások (erős fényhatás, huzat, hirtelen hőmérséklet-változás) elkerülése. A nyugalmi állapot akkor is bekövetkezik, ha a citromfákat fűtött helyiségben tartják, de ilyenkor természetes állapot a levélhullás. A lombvesztés útján ugyanis a növény visszafogja az életfunkcióit, így mesterségesen biztosítja magának a nyugalmi időszakot. Ilyenkor, tavasszal azonban a lombképzésre fordítja a növény az energiáját, és az egyébként legerőteljesebb tavaszi virágzás a későbbi időszakra - sokszor nyár végére - tolódik el. A késői virágzásból termés csak fűtött helyen várható, hiszen csak ott biztosítható a beéréshez szükséges több hónapon keresztüli 16-17 Celsius-fokos hőmérséklet.
Ifj. Titkos István, Jásztelek
A hazai selyemgyártás jelenleg szünetel, a selyemhernyó-tenyésztés pedig már régen lekerült a jövedelemszerző tevékenységek listájáról. Egyetlen intézményt sem találtunk - beleértve az agrár-felsőoktatási intézményeket is -, ahol bármilyen felvilágosítással szolgálhattak volna a selyemhernyó-tenyésztés jelenlegi lehetőségeiről.
Nánási Béla, Karcag
A növények levelét borító fekete réteg a korompenészgomba lehet. A kórokozó másodlagos kártevő, általában a levéltetvek és a pajzstetvek által kiválasztott ragadós váladékon, a mézharmaton telepszik meg. A gomba azzal károsítja a tetvek szívogatásától már amúgy is legyengült növényeket, hogy a leveleken, később a fás részeken is elzárja a légzőnyílásokat, gátolva az asszimilációt. Erős fertőzés esetén idő előtti lombhullás következik be, súlyos esetben a növények el is pusztulhatnak. A jelenség fák és nagyobb növények esetében a lombfelület és a fás részek erős sugarú, nagy vízmennyiséggel végrehajtott lemosó permetezésével előzhető meg. A vízbe egy kevés káliszappant is tehetünk, amely a korompenész-bevonatot és a ragadós mézharmatot jobban oldja.
Szoba- vagy balkonnövényekről szintén káliszappanos vízbe mártott vattával ledörzsölhetjük a korompenész-bevonatot és a kártevőket (tetveket, pajzstetveket). A növényeken tél előtt - ahol szükséges - feltétlenül tegyük meg, nehogy a már károsított növényekről a fertőzés a többi növényre is átterjedjen.
Péter Ákosné, Dunakeszi
A fekete nadálytő gyökeréből készített krémek, pépes borogatások hatékonyan segítik a gyulladt és fekélyes sebek gyógyulását, enyhítik a reumás fájdalmat, a kezelés hatására a törések, rándulások és mindenféle sportsérülések hamarabb gyógyulnak. Az értékes drog azonban olyan alkaloidokat is tartalmaz, amelyek fogyasztása nagy mennyiségben rákkeltő és májkárosító hatású lehet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu