Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mostanában virágzik a naspolya. Az almatermésűek rokonságába tartozik, és inkább bokor, mint fa alakú gyümölcstermő növény. Az Észak-Perzsiából származó gyümölcsöt már Krisztus előtt 700-ban ismerték a görögök. Hozzánk feltételezhetően római légiók révén került be, ahogy német földre is. Ez lehet az oka, hogy latin nevében a germanicus szó szerepel. A XIII-XVI. században már termesztették. Füves könyvében gyógyszerként is ajánlja Beythe, szerinte vérhas és hasmenés ellen jó.
A vitamindús gyümölcsöt régen leginkább sós vízben és mézben tartósítva rakták el. (Jobb, ha evés előtt falatozunk belőle, gyomorerősítő hatása van.) Általában a dércsípte naspolyát szokták leszedni, melyet utólag még érlelnek. A teljesen érett, kelyhétől megfosztott naspolyát kevés vízben szétfőzve szitán átnyomkodják, és egy kilogramm gyümölcshöz 30 dekagramm cukrot hozzáadva besűrítik. Kökény szétfőtt húsával színezhető. A gyümölcs sárgásbarna, szívós fája esztergályozható.
A naspolyának ismert néhány nagy gyümölcsű és mag nélküli változata is. Termesztésben lévő fajtái közül főleg a Nottingham, a Holland és a Házi terjedt el, és főleg Szentes, valamint Szeged környékén termesztik. Szemzéssel szaporítják birs és vadkörte alanyra. Négy-öt méteres sor- és tőtávolságra telepítik. Éghajlatra és talajra nem igényes, ezért bárhol jól érzi magát hazánkban. Ritkán lehet vele találkozni kertekben, pedig a gyümölcsében és a fájában rejlő értékeket szélesebb körben kellene hasznosítani.
Kökénnyel sem sűrűn találkozni házak körül, főleg vadon termő gyümölcsről lévén szó. Hófehér virágai kora tavasszal, a levelek megjelenése előtt borítják be a bokrokat. Neve feltehetően a török kök szóból származik, ami kéket jelent. Gyógynövényként is gyűjtik, különböző bőrkiütéseknél is eredményesen használják. A virág főzetéből készült fürdő enyhíti a feszültséget, kellemes a bőrnek. Gyűjtésével azonban igyekezni kell, mert ha nagyon felmelegszik az idő, akkor hamar elvirágzik.
A hamvas kék bogyókat általában októberben-novemberben gyűjtjük. Ahogy a naspolyának, ennek is jót tesz a dércsípés. A gyümölcsből készített szépítőszer külsőleg javít a vérszegény, laza bőr állapotán. Pakolásként a laza bőrre feszesítő hatású. A virág és gyümölcs mellett a kökény levele is hasznosítható teának.
Vadon termő növény, de kertünk kerítését is erősíthetjük kökénysövénnyel. Régen tövisborona készítésére is használták, innen ered a boronafa elnevezése.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu