Bozsik gazda tollából

Érik a ropogós?

Házunk tájaBozsik József2006. 06. 30. péntek2006. 06. 30.
Bozsik gazda tollából

Élen járunk a cseresznye termesztésében, a mennyiség tekintetében hazánk a tizenötödik helyen áll a világrangsorban. Fajtakínálatunk szinte egyedülálló: mintegy harmincféle cseresznye közül választhatunk.
Brózik Sándor nemesítő felkutatta azokat a tájfajtákat, amelyek egy-egy körzetben sikereket értek el: ilyen például a Pomázi hosszú szárú, a Szomolyai fekete meg a Solymári gömbölyű. Ugyanakkor keresztezéssel olyan új fajtákat állított elő, amelyek a Germersdorfi óriást is felülmúlják. Öntermékeny fajtákat nemesített, s ezekkel új távlatokat nyitott a gazdáknak, hiszen a rendszeres és bőséges terméshozást egy csapásra megoldotta. Korábban az önmeddő fajták mellé nagy gonddal kellett kiválasztani a megfelelő porzópartnert, hogy jól termékenyüljenek.
Sajnos Brózik Sándor már nincs közöttünk, de az Érdi Gyümölcskutató Kht.-ben Apostol János folytatja ezt a munkát, és sok évtizedes tapasztalatával jó tanácsokat tud adni a gazdáknak. A kutatóintézetnek több kihelyezett ültetvénye is van, például Dunaföldváron és Lajosmizsén, ahol az árutermelő gyümölcsös szépen gyarapszik. Az idei piaci árak is mutatják, hogy a gazdák megtalálhatják a számításukat. Főleg akkor, ha Hrotkó Károly egyetemi tanár törpe alanyait és metszési eljárását alkalmazzák, mert rajtuk szinte minden munkát, a szedést és a metszést is a földről lehet végezni. Az érdekes módszer iránt olyan nagy cseresznyetermelő országok is érdeklődnek, mint Chile és Kína. Ott szívesen létesítenének ilyen ültetvényeket, mert kapnának rá állami támogatást. Nálunk ez sajnos nem így van, ezért jogosan kérdezhetjük: tudunk-e gazdálkodni az értékeinkkel?
Az érő fajták sorát a Rita nyitja május huszadika körül, megelőzve a Münchebergi korait. (A női nevek mindig önmeddő cseresznyét takarnak, míg a férfinevek az öntermékenységre utalnak.) Az első öntermékeny fajta, a Sándor, körülbelül május 25-étől érleli finom gyümölcseit. Több nappal megelőzi a francia ászt, a Bigarreau Burlat-t, amely az egyik legjobban elterjedt korai, önmeddő, ropogós cseresznye. A Tünde, a Péter, az Anita és a Carmen május végétől június tizedikéig alkot érési sorozatot. A Vera a Szomolyai feketével jön együtt június ötödikétől. A Vera gyönyörű, nagy gyümölcsű cseresznye (Brózik Sándor egyik leányunokájáról nevezte el. Rossz fajtát nem érhetett volna ilyen megtiszteltetés!) Klincsek Pál fajtakutató tartott egyszer gyermekek között cseresznyebírálatot, és a Vera fogyott el a leghamarabb. Mint mondják, a gyermek mindig őszinték, nincsenek tekintettel a különféle érdekekre.
A Margit fajta Margit-nap táján érik. Ezt követi az Aida és a Solymári gömbölyű, amellyel egy időben érik a Pál. A Vega tarka cseresznye, sárga és piros (befőttként is szemet gyönyörködtető ez a kanadai fajta). A Kordia a csehek üdvöskéje, míg a Van szintén Kanadából érkezett. Csakúgy, mint a Sunburst, amely a házi kertek egyik ásza lehet a magyar öntermékeny fajták mellett. A Linda az én kertemben is díszlik. Nagyon szép, darabos és jóízű gyümölcseire azonban vigyázni kell, mert megtámadhatja a levéllyukacsosodást okozó gomba. Mivel a monília ellen is kell védekezni, olyan szert választok, amely mindkét betegség ellen jó.
A Stella a világ legelső öntermékeny cseresznyéje, már nálunk is kapható. A Kavics nevű fajta jól betakarítható rázógéppel is: a neve jelzi a keménységét. A Hedelfingeni óriás ma is ott van a nemzeti fajtajegyzéken. Az érési sort július közepén az Alex zárja. A Katalin a Hedelfingeni és a Germersdorfi "szerelméből" született (neve Brózik Sándor fiatalon elhunyt feleségének emlékét őrzi). Gyönyörű, nagy gyümölcsű fajta, minden tekintetben felveszi a versenyt a Germersdorfi óriással. A német földről érkezett Germersdorfi óriás az ászok ásza, legalábbis a magyar nép lelkében. Nem vitás, edzett fajta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek