Idejében szólunk

Semmi panaszunk nem lehet a májusra, hiszen az aranyat érő eső, ha egyenetlen eloszlásban, és egyes vidékeken késve is, de végül megérkezett. Ennek csak az árvízzel borított területek gazdái nem örültek, akik arra vártak, hogy végre felszáradjon a föld, és lehessen veteményezni. A napos órákkal is elégedettek lehetünk, így mostanában igazán szépen festenek a vetemények, a gyümölcs- és szőlőültetvények. Most még jó ránézni a kertre, gyönyörködni benne, s mindent meg kell tennünk, hogy ezt a képet meg is őrizzük.

Házunk tájaPethes József2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Idejében szólunk

Június elejére alaposan átáztak a földek és az idő is lehűlt. Ilyenkor egyik legfontosabb dolgunk a kapálás, a gyomtalanítás, hiszen az esők hatására a gyomok jobban nőnek, mint a kultúrnövények. Idősebbeknek és derékfájósoknak érdemes beszerezniük egy lengőkapát, amellyel gyerekjáték a munka, mert egyenes derékkal, erőlködés, hajolgatás nélkül dolgozhatnak. Ráadásul a sorközökben hátrafelé haladva nem tapossák bele a kivágott gyomokat, így esztétikailag is szebben fest a megkapált terület. Az eső hatására már megint nyírhatjuk a füvet, amit érdemes összegyűjteni és komposztálni. Az is megoldás, ha valaki az apróra vágott füvet otthagyja, hogy tápanyagaival visszajusson a talajba, javítsa annak szerkezetét.
Habár általában a június a legcsapadékosabb hónapunk, nem biztos, hogy most is így lesz. Gondolni kell tehát az öntözésre, amit nem feltétlenül vezetékes vízzel kell megoldani. Nagy kincs, ha valakinek van ásott vagy fúrt kútja. Mindenki megteheti persze, hogy összegyűjti az esővizet, és azzal öntözi a kertjét. Kedvező összetétele és hőmérséklete miatt a növények nagyon hálásak érte.
Miközben élvezzük konyhakertünk első terméseit, szedjük a zöldborsót, a spenótot, a salátát, az újhagymát, a sóskát, az epret, gondolhatunk a nyár végére, az ősz elejére is. Még vethetünk babot, uborkát, csemegekukoricát, céklát, salátát, kaprot, cukkinit, tököt és patisszont. Nem késő, ha most palántázunk még paradicsomot, paprikát, káposztát, karalábét, bimbóskelt, brokkolit és karfiolt. Érdeklődésünk középpontjában mégis a burgonya áll, hiszen a június különösen veszélyes számára. Ilyenkor támad leginkább a burgonyabogár és a burgonyavész kórokozója. Egy menetben lehet és kell is ellenük védekezni. A bogár ellen többféle rovarirtó szer is kapható, ne ragaszkodjunk minden évben ugyanahhoz, mert a kártevők egy idő után hozzászoknak. Burgonyavész ellen pedig ugyanazok a készítmények jók, amelyek a szőlőperonoszpórára hatásosak. És ha már elővettük a permetezőt, fordulhatunk egyet a szőlőben is, ugyanis eljött az ideje a peronoszpóra, a lisztharmat elleni megelőző védekezésnek. A permetléből ne hagyjuk ki a rovarölőt sem, hogy elkerüljük a szőlőmoly kártételét. Még nem késtünk le a hajtásválogatásról, és eljött az ideje a kötözésnek is. Gondoljunk arra, hogy a szőlő a hajlott hátú embert szereti.
Gyümölcsfáink egészségét illetően mostanában a levéltetvek okoznak sok gondot. Bosszantó, ha a cseresznye vagy a meggy ragacsos lesz az ürüléküktől. Még nem késő a cseresznyelégy elleni permetezés sem, amely néha a meggyet is megtámadja. Vannak olyan rovarirtó szerek, amelyek cseresznyelégy és levéltetű ellen egyaránt hatásosak, így kukacmentes gyümölcsben reménykedhetünk. Ha már a meggyfák körül forgolódunk, vágjuk le a monília miatt elszáradt ágakat, és égessük el őket, hogy jövőre kisebb legyen a fertőzés veszélye.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek