Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Majdhogynem teljes egészében elpusztítja a tiszai partifecske-állomány fészkeit, húszezer pár otthonát a most levonuló tiszai árhullám. A költöző madarak éppen mostanában költenének, új lakhelyet kénytelenek tehát keresni maguknak.
Hogy ez sikerül-e nekik, az tőlünk is függ, hívta fel figyelmünket a Magyar Madártani Egyesület munkatársa, Márta Krisztina. A fészküket elvesztő madarak ugyanis a következő hetekben várhatóan ismét költeni kezdenek a környező homokbányákban, az útépítéseknél, ahol csatornahálózatot létesítenek, az építkezéseknél kiásott gödrök falaiban, házalapokban. Az egyesület ezért arra kéri a Tisza menti települések lakóit, az építkezőket, a beruházó cégeket, hogy egy kis odafigyeléssel segítsenek a madaraknak. Ha valaki partifecsketelepet lát - partfal több száz lyukkal, amely előtt általában a madarak is ott cikáznak -, jelentse be a helyszínt az [email protected] e-mail címen vagy munkanapokon a 06- 1/275-6247-es telefonszámon, mert ezzel is segítheti a madarak számbavételét.
Sokat tehetnek az építők a madarakért oly módon is, ha a házalapokhoz, utakhoz, csatornához kiásott falakat és a homokbányák falait letakarják vékony fóliával vagy védőhálóval, amikor épp nem dolgoznak (főképp, ha pár napig szüneteltetik a munkát). Ezzel megelőzhetik a madarak beköltözését, és elpusztulásukat a későbbi munkálatok során, illetve azt a kellemetlenséget, hogy a természetvédelmi hatóság hetekre, hónapokra leállíttassa a munkát. Ha ugyanis valahová már beköltöztek a madarak, akkor augusztus közepéig, a fiókák kirepüléséig biztosítani kell a telep zavartalanságát. Ilyesmire egyébként tavaly nyáron Budapesten volt példa: egy lakópark építését kellett azonnal leállítani, mert az alapul szolgáló gödrökbe partifecskék százai költöztek.
Élőhelyeinek csökkenése miatt egyre kevesebb a partifecske egész Európában, s ez jellemző hazánkra is. Az egyesület felmérései alapján az elmúlt hat évben a felére csökkent a hazai állomány. Hazánkban főleg a Tisza Tiszalök feletti szakaszán találhatók optimális fészkelő- és táplálkozóhelyek. A mostanihoz hasonló, fészkelési időszakban keletkező zöldár igen ritkán, átlagosan nyolcévente fordul elő. Legutóbb 1998-ban volt, akkor közvetlenül a fiókák kirepülése előtt, így a vonuló madaraknak már nem maradt idejük a pótköltésre. A partifecske védett madár, egy példányának természetvédelmi értéke tízezer forint. Jellemző rá, hogy csoportosan, gyakran több százas vagy több ezres telepeken fészkel. A szülők a függőleges partfalakba 100-120 centiméter mély lyukakat vájnak, a mélyedés végét fészekanyaggal bélelik ki. A nőstény három-öt tojást rak, fiókái 13 nap alatt kelnek ki, és további 22 nap múlva hagyják el a fészket. Kisméretű rovarokkal, levéltetvekkel, hangyákkal, vízi rovarokkal és kérészekkel táplálkozik.
A hűvös, csapadékos nyárelő nem kedvezett a füstifecskéknek és a molnárfecskéknek sem, frissen kikelt fiókáiknak jóval kevesebb eledelt tudtak fogni. Megcsappant a levegőben röpdöső rovarok száma, volt olyan falu, ahol ennek folytán elpusztultak a fiókák. Remélhetőleg a melegedő idővel a fecskék sorsa is jobbra fordul.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu