Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 06. 23. péntek2006. 06. 23.
Üzenjük

Bákó Borbála, Badacsony
A fás bazsarózsát magvetéssel is szaporíthatja, a magoncok általában öt-hat év múlva virágoznak. Így sok gyökérnemes növényt nyerhet viszonylag könnyen. A magoncoknak legfeljebb a fele őrzi meg a fajtajellegét, értékesítéskor ezért csak a virágok színét és teltségét szokták feltüntetni, fajtanév nélkül. A magokat érés után azonnal is vetheti, ilyenkor őszig rövid gyökeret fejlesztenek a magoncok, majd a hideghatáson átesve tavasszal kilombosodnak. Őszi vetés után tavasszal gyökeret ereszt a növény, de lombja csak a második tavaszon fejlődik.
Szép fajták esetében inkább augusztusi oltás ajánlható az illatos bazsarózsa gyökereibe. Kisszámú, de gyökérnemes, erőteljes és hamar virágzó töveket kaphat - általában két év alatt - az idősebb növények felkopaszodott hosszú hajtásainak lebujtásával. Ez utóbbi megoldással az anyatövek is folyamatosan ifjíthatók, mindehhez azonban megfelelő tápanyag-utánpótlás szükséges.

Csabai Józsefné, Nyékládháza
Az importból származó nyers zöldséget és gyümölcsöt - növényvédelmi okokból - mindig kezelik hűtéssel és/vagy vegyszeresen. A kezelési eljárásoknak elvben meg kell felelniük az előírásoknak, mégis az élelmiszer-egészségügyi ellenőrzések számtalan esetben problémákat tártak fel. Mint olvasónk is írta, saját termesztésű fokhagymája főzéskor fehér marad, míg a vásárolt (importból származó) fokhagyma a levesben kékes-zöldes, gusztustalan színt kapott.  Nemcsak a vegyszerek okozhatják ezt az elváltozást, befolyásolhatja a fajtatulajdonság, a nem megfelelő termesztési és betakarítási technológia és valamilyen tárolási hiba is. Mindezek megelőzésére csak azt ajánlhatjuk, hogy megbízható helyről - lehetőleg közvetlenül a termelőtől - vásárolják meg az élelmiszereket. Azokat ne csupán a - sokszor megtévesztően tetszetős - külső alapján válasszák ki, hanem szaglással és tapintással is.

Tóth Albert, Csepel
A selyemakác magjai sokszor évekig nem csíráznak ki. Ennek a kemény maghéj az oka, ezért a faiskolákban vetés előtt koptatják vagy forrázzák őket, hogy könnyebben felpattanjanak a magvak. Ezután már jól csíráznak. Így lehetséges, hogy a vetés (előkezelés nélkül) ritkán sikeres, míg a lehullott magokból a második évtől már tömegesen kelnek ki a kis növények.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek