Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kedvező anatómiai felépítése (medencealakulása) folytán a ló általában könnyen és gyorsan ellik. Miután megszületik a csikó, először is meg kell állapítani, hogy megindult-e az önálló légzése? A száj- és orrnyílásból eltávolítjuk a nyálkát olyan módon, hogy lapos tenyérrel az arc-orri részt lefelé, az orrnyílások felé masszírozzuk (a szájüregbe ne nyúljunk!).
Ha a csikó netán nem lélegzik, a légzés megindítására többféle kísérletet tehetünk: az orr nyálkahártyájára kámfort csepegtetünk; a csikó tarkótájékát hideg vízzel leöntjük; a mellkast lapos tenyérrel ütögetjük vagy mesterséges lélegeztetést alkalmazunk: a kis jószágot a hátára fektetjük úgy, hogy a feje mélyebben legyen, az elülső lábakat behajlítjuk, lassan a mellkasra szorítjuk (kilégzés), majd a lábakat kinyújtjuk, és egymástól jól széjjelhúzzuk (belégzés).
Rögtön ezután következik a köldök gondos kezelése. A köldökzsinór az anyaló, illetve újszülöttje mozgása következtében általában magától elszakad a bőrköldök alatt körülbelül 8-10 centiméterre. Ha ez mégsem történne meg, azt fertőtlenített kézzel vagy emaszkulátorral elszakítjuk. Késsel, ollóval ne vágjuk el, mert így a vérzés súlyos fokú lehet. A köldökcsonkot szárító-fertőtlenítő oldatba mártjuk (jódtinktúra, alkoholos jódoldat, fakátrány); ezt a műveletet a köldökcsonk teljes beszáradásáig, vagyis három-négy napig többször meg kell ismételni. A köldök fertőtlenítése után a csikót anyja elé tesszük, hogy lenyalja. Ha nem teszi meg, puha szalmával vagy tiszta ruhával lecsutakoljuk. Ez nemcsak a szárítás, hanem a vérkeringés élénkítése miatt is fontos dolog. Az újszülött csikó patájának talpi részén nyálkás burok ("körömkocsonya") van. Ezt ne távolítsuk el, mert néhány nap alatt úgyis leszárad, addig pedig védi a puha szaruréteget.
Az életerős csikó a születését követő egy órán belül feláll, ismerkedik környezetével, rogyadozó lábakkal körbejárja anyját, s amikor megtalálja a csecset, többször is nekirugaszkodva, mohón szopni kezd. Gyenge, felállni nem tudó csikót segíteni kell. Ha ennek ellenére sem tud talpra állni, a csecsből óvatosan kifejjük a tejet, és üvegből megitatjuk. Ez lényeges, mert a föcstejet a csikónak feltétlenül el kell fogyasztania.
A föcstej nemcsak életfontosságú vitaminokat tartalmaz, hanem azokat az ellenanyagokat is, amelyek a környezetben mindig jelen lévő kórokozók ellen megvédik. Továbbá enyhe hashajtó hatása van, melynek következtében az első szopást követő néhány órán belül (legkésőbb 24 óra múlva) eltávozik a bélszurok. A bélszurok a vemhesség alatt a magzat bélcsatornájában, főként a vastagbelekben levált hámsejtekből, epéből, magzatvízből álló, zöldesbarna színű, ragacsos anyag. Ha nem távozik el, bélszurokpangás (bélszurokkólika) alakul ki: a két-három napos csikó bágyadt, étvágytalan lesz, hasát nézegeti, s beavatkozás híján elpusztul. Amennyiben a bélszurok a születés után 24 órán belül sem távozik el, langyos, szappanos vagy olajos beöntést alkalmazzunk, vagy szájon át ricinus- és paraffinolaj egyenlő arányú keverékéből két-három evőkanálnyit adjunk a csikónak.
A csikónak élete első két napján legalább két liter föcstejre van szüksége. Életerős csikónál ezzel nincs is baj, mert óránként vagy még sűrűbben szopik, s a felvett tej mennyisége egy-egy szopáskor fél-másfél liter is lehet. Egyébként az anyatej végleges összetétele az ellés utáni harmadik-negyedik napon alakul ki, ekkor a csikó napi tejfogyasztása 10-12 liter. A kanca tejtermelése a második hónapban a legnagyobb, napi 10-14 liter. Mivel kicsi a csecse, a csikó kis szünetekkel jóformán állandóan szopik, nem ritka a napi hatvan-hetven szopás sem. A csikó szopását ne korlátozzuk, legyen állandóan anyja mellett!
A kancák többsége igen jó anya. Előhasi, nyugtalan, csiklandós, ideges kancákkal azonban előfordul, hogy csikójukat nem engedik szopni. Ilyenkor az anyát nyugtatni kell; ha a csecse duzzadt, fájdalmas, eredményes lehet a hideg vizes borogatás vagy a csecs feszességének enyhítése kifejéssel. Ha egy csikó elárvul vagy nem jut neki elég tej, dajkaságba adhatjuk (ha van a közelben hasonló időben ellett kanca), vagy pedig mesterségesen kell táplálnunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu