Szívbajokra gránáttal

Gyógyító ereje miatt Ázsiában évezredek óta nagy becsben tartják a gránátalmát. A belőle készült ital frissítőül szolgált a sivatagban, magas szénhidrát-, kálium­, C- és B-vitamin-tartalma folytán értékes tápláléknak számított.

Házunk tájaPethes József2006. 07. 28. péntek2006. 07. 28.
Szívbajokra gránáttal

A bibliai időkben fiatalító és vágykeltő hatását is emlegették. Olyannyira tisztelték a növényt, hogy Salamon templomának oszlopait gránátalmákkal díszítették. Indiában a jövő gyümölcseként is számolnak vele, az utóbbi években rohamosan nőtt az ültetvények területe. A különleges gyümölcsöt nálunk is lehet kapni, sőt a belőle készült gyógyhatású készítményeket is. A modern tudomány csak a közelmúltban fedezte fel, hogy a benne lévő hatóanyagok segítenek a szívbetegségek, valamint a rák megelőzésében és gyógyításában.
Kísérletek igazolják, hogy e gyümölcs fogyasztása következtében húsz százalékkal csökken a vérben a káros koleszterin szintje, ugyanakkor növekszik a hasznos koleszterin mennyisége. Már két hét után észlelhető a magas vérnyomás csökkenése, egy év után pedig hatására átlagosan 35 százalékkal zsugorodik a már meszesedést mutató artériák falának vastagsága. A gyümölcsnek ezért jelentős szerepe lehet az infarktus megelőzésében.
A legújabb kutatások szerint a gránátalma segíthet számos rákbetegség megelőzésében és kezelésében is. A Wisconsin Egyetem kutatói kimutatták, hogy a gyümölcs kivonata képes meggátolni a bőrrák kialakulását egereken. Egy másik kutatás szerint a lé anyagai jelentős védőhatást fejtenek ki a prosztatarák, illetve rákos emlősejtek ellen. Bebizonyosodott, hogy a gránátalma-kivonat elősegítheti a rákos sejteknek azt a képességét, hogy visszatérjenek egészséges formájukba. Mindez a benne lévő ellagsavnak köszönhető. A gránátalma flavonoidjairól pedig bebizonyították, hogy csökkentik a tumor környékén az érképzést, így daganatellenes hatást fejtenek ki.
A gránátalma nálunk is termeszthető dézsában, védett helyen a szabadban is. Két-három méter magasra nő, s a világoszöld levelekkel sűrűn benőtt hajtások végén képződnek tölcséres, piros virágai. Júniustól szeptemberig nyílik, de termései nálunk nem érnek be. A mediterrán országokban azonban bőven terem, s a gyümölcs húsából elsősorban szirupot készítenek. Indiában a húsos burokkal együtt szárított magvakból édes-savanyú fűszert őrölnek, melyet kenyerek, lepények ízesítésére, valamint húsok mellé tálalt szószokhoz használnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek