Színeket varázsolnak a sziklába

Sziklás hegyvidékek különleges növényekkel benépesített látványélményét teremthetjük meg kicsiben, ha sziklakertet létesítünk. Törpecserjék, hagymások, évelők, páfrányok is helyet kaphatnak benne, amelyek eredeti termőhelyükön is köves, sziklás részeken élnek. De számos olyan, sekély termőrétegű talajon és csapadékszegény viszonyok között élő növény is gazdagíthatja a sziklakertet, amely eredendően az alföldi pusztákon díszlik.

Házunk tájaValló László2006. 09. 08. péntek2006. 09. 08.
Színeket varázsolnak a sziklába

A sziklakert vázát a sziklák teremtik meg, a növények pedig a színt, a formát, az életet adják bele. A sziklakertbe telepítendő növények számára a legfontosabb feltétel a fölösleges víz elvezetése, hiszen eredeti termőhelyükön is többnyire laza, kőtörmelékes, humuszos, de száraz talajon élnek, ahol a hegyoldali lejtős felszín miatt a víz maradéktalanul elfolyik, elszivárog. A sziklafalakon élő fajok többségét azonban nemcsak a pangó víz viseli meg, hanem az is, ha a földön (sziklán) elterülő hajtásaik huzamos ideig nedvesednek, illetve besározódnak. Az ilyen, rothadásra hajlamos növényeket úgy helyezzük el, hogy tövük kövek között vagy kőmurvában legyen, mert ez védi őket a besározódástól.
A sziklakertnek igen fontos a tájolása. A napfényigényes növények természetszerűen a déli oldalon kapjanak helyet, az árnyékot kedvelők pedig a nagy kövek és cserjék takarásában. Kulcskérdés a kövek (sziklák) anyaga, mérete, elhelyezése is. Legjobb a fehér színű mészkő és a homokkő, mert ezek lyukaiban meg tudnak kapaszkodni a növények. Nem baj, ha nem szabályos alakú a kő, fontosabb, hogy lehetőleg nagy legyen. (Fölső súlyhatárnak az olyan követ ajánljuk, amelyet két ember még meg tud mozgatni.) Fontos, hogy egyféle követ használjunk, mert a vegyes kőgyűjtemény elcsúfítja a kő és a növény harmonikus, szép együttesét. (A hegyi patakok nagy kövei, víz által simára koptatott kavicsai nem alkalmasak sziklakertbe.)
Mielőtt a köveket elhelyeznénk, húsz-harminc centiméter vastagságban emeljük ki a földet a leendő sziklakert helyén. Aljában terítsünk el olyan anyagot (például kőzúzalékot, azaz kőmurvát), amely vízelvezető rétegül szolgál. Terítsünk el rajta tápanyagban gazdag, laza termőtalajt 10-15 centiméter vastagon. Itt helyezzük el a köveket úgy összeépítve, hogy egyetlen nagy, növénnyel borított szikla hatását keltsék.
A tereprendezés során, a föld mozgatásakor folyamatosan gyomtalanítsuk a területet, és tisztítsuk meg minden szennyező anyagtól, gyökérmaradványtól. Ilyenkor beavatkozva sokat tehetünk az olyan veszedelmes gyomok megtelepedése ellen, mint a gyermekláncfű, a folyondár vagy a tarackbúza, amelyek gyakori erőszakos, nem kívánatos vendégei a sziklakerteknek.

A sziklakert növényei
Az ide ültethető fajok többsége valódi sziklanövény. Nálunk a mérsékelt égöv alacsonyabb, száraz hegyvidékein honos növényei díszlenek legszebben a sziklakertekben. Az igen alacsony, legföljebb tíz centiméter magasra növő növények sorában különleges hatású az örökzöld és terjedő tövű tüskés diócska. Ebben a méretcsoportban a pázsitviola, a ternye, a fátyolvirág, a májvirág, a szintén terjedő tövű kapotnyak, pimpó és kőtörőfű, valamint a tárnics és a varjúháj adja a választékot.
Az alacsony, legföljebb 30 centiméter magasságig terjedő méretcsoportban az örökzöld héricset és ikravirágot ajánljuk a sziklakertet kedvelők figyelmébe, de szépen díszlik benne a hérics, a margitvirág, a bábakalács, a törpeszegfű, a gólyaorr, a szívvirág, a kakukkfű, a veronika, a tatárvirág, a kökörcsin vagy a lángvirág is. A középmagas és magas (hetven-nyolcvan centiméteres) növények sorából a homokhúrt, a harangvirágot, a hunyort, a zsályát, a küllőrojtot, a boglárkát, valamint a fáklyaliliomot választhatjuk. A hagymás, rizómás növények közül a genyőte, a szellőrózsa, a kikerics, a ciklámen, a nőszirom, a nárcisz, a fürtös gyöngyike és a csillagvirág választható. A sziklakertbe ültethető díszfüvek kínálatát a csenkesz, a nyúlfarkfű és a sás adja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek