Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lékelés nélkül görögdinnyét venni nagy kockázattal járt az idén. Ezen a nyáron sajnos kevesebb édes, zamatos és leveses dinnyét találtunk, mint máskor. Ebben közrejátszott az időjárás is. Nagy kár, hiszen ez a lédús, üdítő gyümölcs tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, tisztítja a vért, a vesét, és emésztési zavarokra is jó.
A lázas keresésben tökízűeket is felfedezhettünk, ami nem véletlen, hiszen nálunk is terjed a tökgyökérre történő oltás. Ettől még elkerülhető lenne a tökíz, hiszen a nagy dinnyetermelő országokban, Spanyolországban, Olaszországban és természetesen Görögországban már régóta bevált módszer a dinnyeoltás, a termés döntő részét ilyen növényekről szedik. A módszer nálunk az utóbbi években kezdett elterjedni, főleg a szélsőséges időjárás, illetve a betegségek megelőzése miatt.
Az oltás egyik előnye, hogy nem kell minden évben más területre ültetni a dinnyét, így maradhat a számára ideális földön. A sikeres dinnyetermesztéshez ugyanis nagyon fontos követelmény a tízéves vetésforgó. Ehhez képest a legtöbb helyen csak két-három évet várnak, de nem ritka a folyamatosan egy helyben termesztés sem. Az oltás mellett szól az a tény is, hogy az alanyként használt tökfélék - például a közkedvelt lopótök - gyökérrendszere erősebb, mint a dinnyéé, a betegségekkel szemben ellenállóbb, a hidegre és a nagyobb hőingadozásokra pedig kevésbé érzékeny.
Manapság sok kertész oltott palántát vásárol, de vannak dinnyések, akik saját maguk végzik el a műveletet. Mivel az oltványok jobban tűrik a hideget, korábban kiültethetők, viszont a hagyományos tövekkel egy időben vagy kicsit később érnek. Azt mondják, az oltott dinnye termése beérés után még tíz napig is minőségromlás nélkül a tövön tartható. Ily módon folyamatossá tehető a kínálat, nem alakulnak ki túlkínálati csúcsok a dinnyepiacon. Az oltott növény lombozata erősebb, szövetei vastagabbak, gyökerei mélyebbre hatolnak, ezért öntözés nélkül is jobban, bővebben terem. Az oltás egyébként rendkívül kézimunka-igényes művelet. A levél nélküli alanyra általában ékoltással illesztik a nemest, és speciálisan erre a célra kapható oltócsipesszel rögzítik egymáshoz őket. Ez a módszer költségesebb is a hagyományosnál, hiszen egy növényhez két magot kell venni, két palántát kell nevelni, és a csipeszek is pénzbe kerülnek. Ám kevesebb palántát kell kiültetni, ami valamennyit csökkent a költségeken. A termelők szerint a nagyobb hozam és az egészségesebb növényállomány miatt mindenképpen megéri, különösen az ilyen kedvezőtlen időjárású évben, mint az idei. A technológiát pedig évről évre finomítani kell. Többek közt azért, hogy a dinnyének ne legyen tökíze.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu