Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Majdnem fél méter magas bokor, lándzsás levelei, apró, fehér virágai vannak. Ami különleges benne: leveles hajtásai édesek, a szárított leveleiből készített őrlemény tízszer olyan édes, mint a kristálycukor. Ráadásul fogyasztása nem hizlal, mert a benne lévő, édes ízt adó glükozidok energiatartalma alacsony. Ezzel a tulajdonságával kivívta a mesterséges édesítőszerek gyártóinak ellenszenvét.
Brazília és Paraguay hegyvidéki lakosai, a guaraní indiánok már több száz éve ismerik és használják teaédesítésre, étvágycsillapításra. Alkalmas bőrbetegségek, vágási sérülések kezelésére is, mert állítólag gyorsabban gyógyul tőle a seb és még a hegesedést is mérsékli. Európába az 1800-as években került, de nem vált népszerűvé, mivel a kertészeknek nem sikerült termesztésbe vonniuk. Elterjedése a második világháború cukorhiányának köszönhető. Néhány országban termesztik, és ha a helyi szabályozás nem tiltja, édesítenek vele gabonapelyhet, teát, italokat. Az Egyesült Államokban, valószínűleg az édesipari érdekcsoportok nyomására, a kilencvenes évek elején betiltották a sztívia bevitelét és árusítását, de pár év múlva engedtek a szigorból, és jóváhagyták a forgalmazását étrend-kiegészítőként. Hazánkban cseppek formájában kapható bőrregenerálóként.
Nyugat-Európában az utóbbi években cserepes növényként árusítják. Szereti a jó vízáteresztő, középkötött talajt és a világos helyet. Nem különösebben igényes, hamar eléri a félméteres magasságot. Nyáron virágzik. Cukortartalma közvetlenül előtte a legmagasabb. Ilyenkor levelét hideg vagy meleg italhoz keverik vagy főzés közben az ételbe dobják, ugyanis cukormolekulája hőálló, tehát főzés hatására sem csökken az édessége.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu