Rejtőzködő kártevők a fákon

Házunk tájaKobza Sándor - Tóth Miklós2007. 02. 09. péntek2007. 02. 09.
Rejtőzködő kártevők a fákon

A növények január második felére túljutottak a mélynyugalmi állapoton (legalábbis a korai virágzású csonthéjasok), és ettől kezdve a hőmérséklet szabályozza a fakadás időpontját. Január 24-ére odajutott növényeink készülődése a tavaszra, hogy megkezdődött a rügyek duzzadása, a legkorábban virágzó fajoknál, illetve meleg fekvésben a rügypikkelyek kissé megnyíltak. A duzzadt, esetleg kibomlani induló rügyek már nem védettek a hideghatás ellen, tehát ha ebben az állapotban jön egy gyors és jelentős lehűlés, az bizony komoly fagykárt okozhat. Ez váltotta ki a kertészek aggodalmát a január végi télies időjárás megérkezésekor. A fagyártalmat egyelőre nem lehet felbecsülni, az majd akkor látszik, amikor megkezdődik a fakadás, a virágzás.
Most valószínűleg ez a nagyobb veszély, de nem szabad megfeledkezni a károsítók teleléséről sem. Az ősz folyamán nagy tömegben szaporodtak fel a kórokozók, az enyhe tél nem ritkította meg jelentősen a kártevőket. Ott találjuk a korona védett helyein (elágazások, rügyek töve, kéregrepedések, gyűrődések) a levéltetvek és az atkák tojásait, a molyok telelő hernyóit, bábjait, s eddig jól teleltek az egyik legkorábban megjelenő kártevő, a körte-levélbolha kifejlett egyedei is. Tömegesen ott vannak a kórokozók telelő képletei a lehullott lombon (almafavarasodás, szőlőperonoszpóra), a lisztharmat micéliumai az almarügypikkelyek alatt, a monília termőtestei pedig a gyümölcsmúmiákon. A szántóföldön az őszi vetések eddig jól teleltek, a kései vetésű őszi búza kikelt, utolérte a korábban vetett állományokat. A betegségek jelen vannak, főképpen a lisztharmat található meg az alsó leveleken, és a helmintospóriumos levélfoltosság terjedése is várható.
Természetesen korai lenne a telet "leírni", még februárban is jöhet zord időjárás, ezért minden előrejelzés feltételezéseken alapul. A január végi fagyos időszak a tavaszra készülődő gyümölcsfákat károsította, különösen azokat a fajokat, amelyek korán virágoznak, illetve a fekvésből eredően előbbre tartottak a korai fejlődésben (rügyduzzadás, pikkelylevelek megnyílása). Sajnos további fagyos időszak és ezzel további fagykár is adódhat. Emiatt a metszésnek a termőegyensúly kialakításán túl fontos szerepe lesz a koronában esett károk helyreállításakor, az elfagyott részek levágásával a károsítók támadási felületeit is csökkentjük. A kártevők és betegségek korai és tömeges megjelenésére kell számítani, s ez azt is jelenti, hogy nem szabad kihagyni a lemosó permetezéseket. Kombinált hatóanyagú készítményeket kell bevetni, esetleg két menetben permetezni kora tavasszal - de erről majd annak idején.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek