Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A bioburgonya valójában minigumó, ami szokásos szántóföldi termesztésből származik. Polgár Zsolt igazgató elmondta, a magyar kutatók biotechnológiai módszerrel, laboratóriumi körülmények között az 1980-as években kezdték előállítani a vetőgumót, majd kiültették szántóföldre. Valószínűleg a biotechnológiai módszer miatt ragadt rá a bio jelző.
A boltokban kapható miniburgonya is innen, a laborból indul el, majd egy évet tölt fóliasátor alatt, két évet pedig szántóföldön. Ezért drágább a hagyományosan előállított, rendes méretű vetőgumónál. Jó esetben egészséges szaporítóanyag, termő- és teljesítőképessége nem a gumó nagyságától függ. Jellemzője, hogy hosszabb ideig dacol a leromlással, ezt a keszthelyi fajták bizonyították. Magukban hordozzák az ellenálló képességet, azaz rezisztensek a betegségekre. Ennek folytán három-négy évig is ültethetünk termésükből. A külföldről behozott minigumók szintén egészséges szaporítóanyagnak számítanak, de nem erényük a rezisztencia, hazai körülmények között gyorsan leromlanak, csak egy évig használhatók. Csak a fémzárolt csomag a megbízható.
A burgonyakutató szerint érdemes használni a minigumókat, mivel egészséges növény fejlődik belőlük, ráadásul 25 kilogramm normál vetőgumóval egyenértékű szaporítóanyag elfér egy ötkilós csomagban. Ajánlatos azonban gyengéjével is számot vetni. Aszályos időjárás esetén, amíg kelés után meg nem erősödik, meghálálja az öntözést. Előtte kicsit csíráztassuk! Vigyük hűvös, világos helyre, ahol két hét alatt zömök, erős, legfeljebb egy centiméteres csírái fejlődnek, s csak azután ültessük. A megszokott sortávolságban és a szokottnál sűrűbbre, 25 centiméteres tőtávolságban célszerű lerakni.
Hazánkban elterjedt a könnyen kezelhető minigumó, a kistermelők kedvelik. A keszthelyi kutatóközpont húsz hektárra elegendőt állít elő fajtáiból, de a szaporító gazdaságok jóvoltából ennél többet adnak el belőlük. Mindeközben legalább tízszer ennyi szaporítóanyag érkezik külföldről. A keszthelyi kutatók "bioburgonyája" az idén is az utolsó szemig elfogyott. Teljes fajtaválasztékot nyújtottak - legkedveltebb köztük a Hópehely, a Rioja és a Százszorszép volt -, s kaphatók voltak az újdonságok is: a Balatoni meg a Katica. Jól fogadták a kertbarátok a korai érésű Balatonit, ezért jövőre többet állítanak elő belőle.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu