Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mezőkön, erdőszéleken találkozhatunk a közönséges cickafarkkal, amely úgyszólván az egész világon elterjedt. Ahol előfordul, ott értékes gyógynövényként tartják számon, és patikai ezerlevelűnek is nevezik. Hazánkban ritka, nálunk inkább mezei cickafarkot gyűjthetünk. Ezt össze szokták téveszteni a sziki vagy bodorkalevelű cickóróval, amelynek a szára majdnem kopasz, virága pedig piros vagy lila színű. A közönséges cickafarknak is van piros virágú változata, de ha nem ismerjük fel biztosan, jobb, ha a fehér virágút, annak levelét vagy gyökértörzs nélküli leveles szárát gyűjtjük. Ezért akkor gyűjtsük, amikor már virágzik! Ha csak virágot akarunk gyűjteni, akkor augusztus elején induljunk el.
Padláson, vékonyan szétterítve szárítjuk. Körülbelül négy-öt kilogramm nyers növényből egy kilogramm szárított lesz. A tökéletesen száraz növény szára törésre pattan, levelei morzsolhatók. További tárolásra légmentesen záródó üveget használhatunk, hogy ne szívja magába a párát. A cickafark illóolajakat, alkaloidokat, cserzőanyagokat, flavonokat, glikozidot és inulint tartalmaz. Keserűanyagok, klór, vas, kén, nátrium, mész és magnézium is fellelhetők benne.
Az ókorban sebforrasztó hírében állt - Akhilleusz is sikeresen alkalmazta -, a rómaiak a bárd okozta sebeket gyógyították vele. A népi gyógyászatban rosszindulatú sebre, felrepedezett kézre és fakadékra az egész növényből forrázatot készítenek. A főzetet, de a friss növény nedvét is oszlató borogatásra szokták felhasználni. A tüdő-, végbél-, méh-, hólyag- és orrvérzés régi bevált gyógynövénye. Aranyeres vérzés csillapítására jó eredménnyel használják a főzetéből készült teát. Nagy adagja vagy erős főzete azonban éppen ellenkező hatást vált ki. Gyomor- és bélgörcsökön, a húgyutak megbetegedésein, máj- és epebajokon, légzőszervi megbetegedéseken, idült hörghuruton, nehéz légzésen gyakran segít. Lábadozó és vérszegény betegek fűkeverékében nélkülözhetetlen. Toroköblítésként az ínygyulladás ellenszere, fürdőként pedig gyógyítja a kiütéseket. A biokertészek rozsmagcsávázásra is használják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu