Eszes kertje kellel

Házunk tájaCsászár Jenő2007. 06. 15. péntek2007. 06. 15.
Eszes kertje kellel

Mindezt olyan szakértelemmel teszi, hogy például lugasparadicsomai messze földön híresek - nem utolsósorban azért, mert bárkinek küld magvakat, pusztán barátságból. A szerkesztőségünknek írt levelei alapján azt gondoltuk, hogy agrármérnöki diploma lapul a bükkaljai domboldalon kertészkedő zsebében. Amikor meglátogattuk, éppen a motoros kapával serénykedett. Bevallotta, hogy nem szakmája, csak imádata tárgya az orgonasövénnyel övezett kert a hűvös pincével. Vendéglátónk, úgy tűnik, megtalálta a derűs időskor titkát. Hogy is írta Márai Sándor? "Ha megöregszem, pincét akarok, ezt már szilárdan elhatároztam."
Az egykori középiskolai szakoktató a gyümölcsfát és a szőlőt maga oltja. Mutatja is mindjárt büszkeségeit, szőlőből például harminc fajtát számlálhatunk nála. Egyik kedvence a Toldi, ez a félrezisztens fajta, amely csemegének és bornak is megfelel, s nagy, gömbölyű, fehér szemekkel jutalmazza meg a gazdát. Érdekesség a mag nélküli, enyhén pirosas bogyókat termő Perlette csemegeszőlő is. A gyümölcsösben is akadnak különlegességek, például a japán díszmogyoró vagy a hatalmas, rózsaszín szemekkel dicsekvő faeper. Ilyen fa termését gyerekkorában zsíros kenyérrel majszolta. Bár szilva tán egy szem sem lesz a fagyok miatt, a gazda legnagyobb meglepetésére a mandula - amely az idén terem először - átvészelte a hirtelen jött zord időt.
A zöldségágyásokban is lelünk izgalmas dolgokat, köztük a pálmalevelű kelt, amelyről télen is szedegetik a vitamindús zöld leveket levesnek, főzeléknek. A legszívesebben mégis a Schott-féle lugasparadicsomait mutatja a kertész, aki vegyszert csak végveszélyben használ. E tyúktojásra emlékeztető, kétrekeszes bogyót termő fajtát azoknak is ajánlja, akiknek nincs türelmük a palántaneveléshez, ám szívesen gyönyörködnének a fejlődő növényekben. Egy réges-régi praktikát fedezett fel a szaporításban: úgy jár el, mint nagyszülei, akik ismerték a tél alá vetést. Ősszel a legszebb terméseket hagyja túlérni a növényen, majd a magokat szétszórja a következő évben termesztésre szánt területen, és sekélyen begereblyézi a talajba. Tavaszig csak arra ügyel, hogy ezen a részen ne végezzen talajmunkát. Amikor viszont kibújnak a kis növények, rögvest egyel, gyomot irt, fertőtlenít, és bedolgoz némi komposztot a földbe. Mivel évek óta nem használ vegyszert, hűséges ingyenmunkások, azaz giliszták is segítik a humuszgyártást. A lugasparadicsom nagy előnye, hogy roppant gyorsan fejlődik, a tenyészidő közepére-végére - ha jól tartottuk vízzel és tápanyaggal - akár három-öt méteresre is megnő. Nem árt jó erős támrendszerhez, karóhoz kötni, s letörni az alsó, száradó leveleket meg a fölös hónaljhajtásokat. Cserébe egyetlen tőről több vödör paradicsomot szedhetünk. Akár erkélyen is érdemes lugast nevelni - ajánlja Eszes Zoltán -, ám jó tudni, hogy ez a fajta nagyon "iszákos", egy 25 literes edényben növekvő tő naponta öt-tizenöt liter vizet kíván a nyári melegben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek