Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ritkaság az olyan hosszan tartó májusi kánikula, mint az idei volt. A hőség ráadásul egyenetlen csapadékeloszlással társult: néhol felhőszakadás volt, máshol pedig éppen hogy csak elverte a port az eső. Ez utóbbi helyeken ismét szárazság van, így abban reménykedhetünk, hogy Medárd meghozza a földeket alaposan átáztató csendes esőt. Vannak helyek, ahol a növények elmaradtak a fejlődésben. Kivéve a gyomokat, mert azok bezzeg jól bírják a szárazságot, nőnek, mint a bolondgomba. Legcélszerűbb gyökerestül kihúzni, kikapálni őket, csak a legmakacsabb fajok (például tarackbúza) ellen érdemes bevetni valamilyen gyomirtó szert. Kiskertekben, ahol többféle zöldség van egymás mellett, jobb tartózkodni a vegyszerek használatától.
Idén hamarabb száradtak el a tavasszal virágzó hagymás növények levelei, szárai, így máris felszedhetjük hagymáikat. Akkor kell ezt megtenni, ha már nagyon elsűrűsödött a tulipán, a nárcisz, és láthatóan kevesebbet virágoznak. A kiásott hagymákat árnyékos helyen meg kell szárítani, a földet leszedni róluk, majd száraz, sötét helyen tárolni szeptember elejéig, amikor újra talajba kerülhetnek. Az üressé vált területre pedig még nem késő egynyári palántákat ültetni. Ha maradt kardvirághagyma vagy dáliagumó, azokat is lerakhatjuk. A rózsák már teljesen virágba borultak. Idén különösen érdemes figyelni őket, mert a levéltetvek nagy kárt okozhatnak bennük. Sajnos, nincs más megoldás, mint a permetezés. A rovarölő szer mellé érdemes gomba elleni készítményt is keverni, ugyanis a levélrozsda is megtámadhatja a növényeket. Az elszáradt virágokat pedig le kell vágni, hogy egész nyáron pompázzanak bokraink.
Közben öntözni kell mindent, még a gyepet is, hogy ne süljön ki. Jobban kell figyelni minden, kaspóba, cserépbe, ládába ültetett dísznövényre, naponta elvárják az üdítő vizet. Ha azt szeretnénk, hogy szépen, bőségesen virágozzanak, akkor hetente egyszer folyékony trágyát, tápoldatot kell nekik adni. Miközben szedjük kertünk első terméseit, a salátát, a borsót, az epret, ne feledkezzünk meg az udvaron, az árokparton virágzó bodzáról sem. Sok helyen hagyják elvirágozni, pedig a virágból finom szörp készíthető, sőt sörtésztába mártogatva ki lehet rántani. A gyűjtéssel azonban óvatosnak kell lenni, mert forgalmas út mellett, ipari üzem közelében az apró virágok beszívják a káros porokat, mérgező anyagokat.
A bodzát már termesztik is, körülbelül 700 hektáron. Termése keresett exportcikk, hazánkban évente 20-25 ezer tonnát értékesítenek belőle. Gyógyhatását évezredek óta ismerik: levelét tea formájában reumás bántalmak ellen használják, vizelethajtóként, izzasztószerként és lázcsillapítóként is alkalmazzák. A virágzatából főzött tea meghűléses betegségek ellen, köhögés csillapításra, vértisztítóként és enyhe hashajtóként javallott. Az aszalt termésből főzött tea szintén jó hashajtó, vízhajtó és izzasztószer, míg a bodzakéregtea a népi gyógyászat szerint szív- és vesebetegségek, valamint reumás fájdalmak enyhítésére hatásos. Gyümölcse jelentős vitaminforrás, de tartalmaz fehérjéket, ásványi anyagokat, mikroelemeket, cukrokat, szerves savakat és cseranyagokat is. Az élelmiszeripar legfontosabb színezőanyaga. Dzsem, ivólé, szörp, édesipari termékek, sőt bor és pálinka készítésére is alkalmas.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu