Légyott a szomszédban

Házunk tájaDr. Böő István2007. 06. 01. péntek2007. 06. 01.
Légyott a szomszédban

Túl azon, hogy a legyek az embert is zavarják, rontják a környezeti higiéniát és különböző betegségeket terjeszthetnek (emésztőszervi és sebfertőzések, egyes parazitózisok), állatainkat is zaklatják. Légyinvázió esetén például egy tehén percenként húsz olyan mozgásformát végez (fejrázás, faroklengetés, a bőrizmok "remegtetése"), mely a legyek távoltartására irányul. Ez a tejhozam csökkenését okozza, mert a takarmány energiájának egy részét elvonja a termeléstől.
Zárt tartású sertéstelepeken a légy egész évben képes fennmaradni, szaporodni. A nőstény rövid, pár hetes élete alatt akár kétezer petét is rakhat, melyekből kedvező körülmények között már egy hét alatt kifejlődhet az ivarérett rovar. Az ellene való védekezést nehezíti a különböző légyirtó szerekkel szemben gyorsan kialakuló ellenálló képesség. A légy főleg trágyadombokra, szemétre, a bomló növényi-állati anyagokra rakja petéit. Az innen felvett kórokozókat nemcsak táplálkozásával, de a testét fedő szőrein keresztül is terjeszti. A kórokozók természetesen a légypiszokkal is ürülnek. A rovarok csupán 50-150 méterre repülnek, ezt figyelembe kell venni a védekezésben! Hiába irtjuk az egyik udvarban rendszeresen a legyeket, ha a szomszéd rendezetlen trágyatelepéről folyamatos az utánpótlás. Ha egy-egy utcarész legalább a röptávolság hosszában összehangolva, egy napon irtaná a legyeket, s ezt kétszer-háromszor megismételné a szert váltogatva, akkor sokkal eredményesebb  lenne a védekezés.
A megelőzésre, vagyis a környezethigiéniára és a tenyészőhelyek felszámolására kell törekedni (például zárt trágyatárolók). A védekezés akkor hatásos, ha mind az imágók, mind a különböző fejlődési alakok (lárva, báb) ellen irányul. Nálunk még mindig a leggyakoribb módszer a vegyszeres permetezés.  A legtöbb erre használt szer meszelt felületen mérsékelt hatású, legfeljebb hét-tíz napig érvényesül, és a rezisztencia gyorsan, esetleg már a következő nemzedéknél kialakul.
A legyek irtására sokféle kémiai anyagot fejlesztettek ki. Vannak közöttük úgynevezett érintőmérgek, melyek a légyre kerülve azonnal ölnek. Vannak olyanok, amelyek csupán vonzzák a legyeket, de gyomormérget tartalmaznak, így a légy szervezetébe jutva pusztítják el. A mai legkorszerűbb készítmények emberre és haszonállatokra nézve is teljesen veszélytelenek. Mikroszkopikus méretű tokban van a szer, melyet a legyek leggyakoribb előfordulási helyeire szórunk, permetezünk, ecsetelünk. Rátapad a légy testére, majd a hatóanyag a kutikulán (a bőrén) keresztül felszívódva fejti ki hatását. Természetesen - főként lakásokban - nem kell letennünk a mechanikai védekezés eszközeiről és a vegyszermentes módszerekről sem (ragacsos csapdák).
A kémiai anyagokat mellőző, környezetkímélő biológiai technológiák inkább a jövő útjai, ezek a légy természetes ellenségeit "vetik be" (például a fürkészdarazsakat vagy az élősködő mikrogombákat). Ma már olyan kísérleteket is végeznek, hogy radiológiai behatással steril, vagyis termékenyítésre képtelen hím egyedeket hoznak létre. Ismertek olyan hormonkészítmények is, melyek a légylárvák fejlődését megzavarják, és így torz utódok keletkeznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek