Mézillatú június

Házunk tájaPethes József2007. 06. 08. péntek2007. 06. 08.
Mézillatú június

Ez a különlegesen finom illat gyerekkoromat is felidézi. Házunk előtt egy óriási hársfa állt. Anyám minden évben leszedte az elérhető virágokat, megszárította őket, és télen finom teákat főzött belőle. Azóta is azt az ízt keresem, de a boltokban kapható teákból csak az utánzatát kapom meg. Szednék most is arról a fáról virágot - de kivágták régen, amikor az utat szélesítették. Nem marad más választásom, mint az, hogy ültetek egy csemetét a kertembe, kedvencem illatát ne csak a harmadik szomszédból fújja felém a szél. És akkor saját termésű virágból készíthetek majd gyógyteát.
A hársfát hajdanán is imádták, az istenek lakóhelyének vélték az emberek. A kultusz oly mélyen gyökerezett, hogy a szabolcsi zsinaton I. László királyunk külön rendeletet hozott az áldozati szertartás helyéül kiválasztott fák tisztelete ellen. A szlávok olyannyira tisztelték, hogy róla nevezték el a június hónapot (lipa = hárs, lipanj = június). A horvátok egyenesen a váltópénzüket keresztelték el róla: egy kuna száz lipa. A magyar történelem nagy alakjai, királyok, fejedelmek is szerették a hársfát. Akkoriban nem éppen a hasznáért, hanem a díszéért ültették.
A hársak közül három faj őshonos hazánkban: a kislevelű, a nagylevelű és az ezüsthárs. Mindhárom jól tűri a hazánkra jellemző éghajlati szélsőségeket, és a túl szikes vagy túl nedves talajok kivételével mindenütt szépen fejlődik. Ezért is ültetnek szívesen hársat utcára, parkokba. Szárazságtűrése miatt az ezüsthársat használják leginkább e célra. Az ültetés után egy-két évig vontatottan fejlődik, de utána akár egy-két métert is nő évente.
A gyógyszeripar a kis- és a nagylevelű hárs virágzó hajtását köptető, nyálkaoldó készítmények előállítására használja. Izzasztó hatása miatt a lázcsillapításban is szerephez jut amellett, hogy enyhe nyugtató hatása is van. A kislevelű hárs virágáért a méhek is odavannak, abból hordják az egyik legfinomabb mézet.
A hársak egyedülálló képességeit a nemesítők is felismerték. Az újabban megjelent fajták még inkább kiaknázzák adottságaikat vagy szebb megjelenésükkel hívják fel magukra a figyelmet. Így például a kislevelű hárs Greenspire fajtája az alapfajnál egyenesebb törzset és szabályos kúp alakú koronát nevel. Ideális választás forgalmas utak melletti kiskertek díszítésére. A különlegességet kedvelők pedig nemcsak a három őshonos faj közül választhatnak: ültethetnek az amerikai, az európai hárs fajtáiból is. Egyébként a hazánkban élő legöregebb hársfa, egy Budapesten található krími hárs, feltehetőleg Mátyás király vadászerdejéből maradt meg, körülbelül ötszáz éves. Ezt a fajt ismét felfedezték a kertészek, és szívesen ültetik nagy forgalmú utak mellé.
Nálunk a legnépszerűbb a kislevelű és a nagylevelű hárs. A virágaikból készült tea meghűlés, köhögés ellen az egyik legrégibb népi gyógyszer. Sajnos, többnyire az út menti fasorokból gyűjtik be, ahol a virágok a kipufogógázokból származó mérgező anyagokkal igencsak szennyezettek. A begyűjtők néha nem kímélik a fákat, vastag ágaikat is levágják. Belőlük már hiányzik a fa - és külön a hárs - iránti megkülönböztetett tisztelet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek