Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A beruházás mintegy 3,5 milliárd forintjába kerül a Zöldolaj BB Zrt.-nek. Évente 120 ezer tonna olajos magot dolgoznak majd fel, s ebből 39 ezer tonna növényi olaj készül, amit majd a hagyományos gázolajhoz kevernek - ismertette a terveket Hartmann Péter, a részvénytársaság elnöke. Megjegyezte, hogy a megújuló energiaforrás előállítását a növekvő kőolajárak, az energiafüggőség és a környezetszennyezés kényszeríti ki az emberiségből. Egy uniós jogszabály értelmében 2010-ben Európa valamennyi benzinkútjánál csak olyan dízelüzemanyagot tankolhatunk, amely legalább 5,75 százalékos arányban tartalmaz biológiai összetevőket. Hazánk vállalta, hogy 2008-ra, vagyis alig több mint fél év múlva elérjük a 4,75 százalékos bekeverési arányt. Ha ennél kevesebb biológiai hajtóanyagot tartalmaz az üzemanyag, akkor annak tíz százalékkal nagyobb lesz a jövedéki adója.
A biodízel - szebb szóval: zöldolaj - előállításával nem lesz gond, hiszen egy év alatt megduplázódott a repce vetésterülete. Gőgös Zoltán FVM-államtitkár szerint idén úgyszólván kisárgult az ország, 240 ezer hektáron díszlik ez az olajos növény. De hol vagyunk még a világ vezető biodízel-nagyhatalmától, Németországtól, ahol tavaly csaknem 3,5 millió tonna biodízelt gyártottak a 2000-ben előállított 200 ezer tonnával szemben. A repcetermelés a hazai gazdálkodóknak is hosszú távú, biztos megélhetés lehet. Nem igényel különösebb beruházást, a gabona termesztésére alkalmas gépek alapvetően használhatók a repce termesztéséhez is. A növény leginkább a hűvös, csapadékos területeket kedveli, ott átlagosan 2,8-3,8 tonnás hektáronkénti hozamot ad. De az utóbbi években az Alföldön is egyre többen foglalkoznak vele, mert a kéttonnás termés is jó, 140-150 ezer forintos bevételt ad. Ahhoz persze, hogy országszerte biztonságosan lehessen repcét termeszteni, fagy- és szárazságtűrő fajtákra van szükség.
A termésnek a Zöldolaj BB Zrt. jóvoltából biztos piaca lesz, sőt a cég Szlovákiából is vásárol alapanyagot. A részvénytársaság nem véletlenül a Mátrai Erőmű területén építi gyárát, egy földhasználati szerződés keretében. Az erőmű most is körülbelül tíz százalék arányban hasznosít biomasszát, ezért vállalja a biodízelgyártás melléktermékének elégetését is - jelentette be Valaska József elnök-vezérigazgató. A repcepogácsa magas fűtőértéke miatt kiváló tüzelőanyag. Egy hosszú távú szerződés alapján a repcepogácsát az erőmű felvásárolja, és zöldáram előállítására használja fel.
Magával a végtermékkel sem lesz gond, a Mol ugyanis igény tart rá. A cég ügyvezetője, Kelemen Béla úgy látja: alapvető érdekük, hogy a szükséges alapanyagot főleg helyi forrásokból szerezzék be. A két vállalat között szerződésben rögzített partnerkapcsolat a garancia a Zöldolaj folyamatos működésére, ugyanakkor biztosítja a Mol számára szükséges biológiai alapanyagot is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu