Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2007. 06. 15. péntek2007. 06. 15.
Üzenjük

Hardi János, Litér
A legnagyobb mennyiségben termesztett csiperke- és laskagombán túl lenne lehetőség több, gyógyhatású - nálunk még kevéssé ismert, de a külföldi piacokon keresett - gombafaj termesztésére is. A gombák szaporítóanyagát korábban a Zöldségkutató Intézet Kht. gombakutatási laboratóriuma állította elő és forgalmazta, de az ágazat leépítése óta - tudomásunk szerint - hazánkban ma egyetlenként Bordán Imre foglalkozik az értékes gombacsírák fenntartásával, szaporításával és esetleges forgalmazásával. Készletében szerepel a jól ismert shii-take gomba mellett a déli tőkegomba, amely nálunk vadon is megtalálható, nagyon ízletes faj, a szintén vadon is előforduló, egyszerűen termeszthető, ízletes, Nyugat-Európában nagyon kedvelt ördögszekér laskagomba, a hazánkban honos, de ritka, gyógyhatású süngomba, az Ázsiából származó, gyógyhatású naneko gomba, valamint a hazai erdőkben szintén ritka, gyógyhatású (az immunrendszert erősítő hatású) pecsétviaszgomba. E fajok termesztése megoldott, a szakember a gomba szaporítóanyaga mellett részletes termesztési leírással, valamint szakmai tanácsaival is szívesen ellátja mindazokat, akik a gomba termesztését és értékesítési lehetőségek felkutatását vállalnák. Bordán Imre telefonszáma: 06-30/523-6233.

Gyopár Bence, Szentendre
A bőr leégését gátló, bőrvédő hatású napolaj a júniustól szeptemberig folyamatosan virágzó apró, sárga virágzatú orbáncfű (más néven szentivánfű) virágaiból készíthető. Legnagyobb hatóanyag-tartalma a teljesen kinyílt virágoknak van, ezeket szedik, rövid virágkocsánnyal. Virágokkal lazán megtöltött, sötét üveget feltöltünk jó minőségű olíva- vagy kukoricaolajjal, hogy az teljesen fedje a virágokat. Meleg helyen egy hét alatt sötétpirosra színeződik az olaj. Ekkor átszűrjük jól zárható, sötét üvegekbe, és hűvös helyen tároljuk. Hatását évekig megőrzi, de két év után már gyengül a minősége. Az olaj felhasználható égett és gyulladt sebek, sebhelyek kezelésére is.

Tenk Ferenc, Dunaújváros
A gyalogakác vagy ámorfa egy igen kellemetlen, jóformán kiirthatatlan, gyomosító hatású cserje. Észak-Amerikából került hazánkba mint igénytelen, a homokot és rézsűket megkötő, könnyen szaporítható cserje. Más értékét nem említik sem a szakirodalomban, sem szakmai körökben. Tarackjai útján terjed, magot bőven terem, és magvait szétszórva minden talajban kikel. Gyomként tartják számon, ha lehet, megszabadulnak tőle a gazdálkodók és az erdőtulajdonosok. Szaporítása nincs folyamatban, vadon azonban - különösen a Tisza árterében - korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll a szaporítóanyaga. Olvasónknak azonban azt tanácsoljuk, hogy mielőtt a kertjébe bevinné ezt a kellemetlen cserjét, mérlegelje a remélt haszonnal szemben a vele járó számtalan kellemetlenséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek