Elege lett a méregből

Cége reklámja lehetne a fiatalos, ötvenéves nagypapa, mert a kevés hús mellett főleg saját termésű, vegyszermentes nyers zöldséget fogyaszt. Szeles Attila, a gömöri térség egyetlen biogazdálkodója hisz abban, amit csinál, de vevőkör híján visszalépését fontolgatja.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2007. 07. 13. péntek2007. 07. 13.
Elege lett a méregből

Majdnem kukoricatábla szélén látta meg a napvilágot. Hétből ugyanis, ahol ma is lakik, a lovas szekér csak nehezen vergődött el a putnoki szülőotthonig - amely festés miatt zárva volt. Végül az egyik háznál sírt fel. Aztán gyerekkorában apjával a földeken dolgozott, majd műszerésznek tanult. Tizenöt éve gazdálkodó, két éve pedig biozöldségeket termeszt.
- Ez ám a kaland! Főleg, ha csak egy legény van talpon a vidéken - mondja az őstermelő, akit a miskolci biopiac megnyitásakor a környék gazdáit toborzóknak egyedül sikerült rávenniük a biotermesztésre. - Új kihívást kerestem, és elcsábultam, mert a hagyományos gazdálkodás már jól ment. Másrészt elegem lett a mérgekből, a permetszerektől kiütések jöttek ki rajtam.
- Hétben mit szóltak a váltásához?
- Megmosolyogtak. Úri passzió feladni a biztos, jól fizető vevőkört a nagy semmiért! Korábban húsz mázsa káposztámat egy délután elvitték. Bióból tíz mázsa fogy egy év alatt. Amikor engem erre agitáltak, nem tudtam, hogy legfeljebb konyhányi termésre lesz igény. Járok eladni a miskolci biopiacra, de talán száz vevővel szoktam találkozni. Családos emberekkel, akiket nem vet fel a pénz, viszont pofonokat kaptak az élettől betegségeik miatt, és féltik a gyerekeiket, unokáikat. Ők alkotják a tudatos, de sajnos igen szűk vásárlói kört. Pesten és környékén jobb a helyzet, de nekem itt kell megélnem. Ha lenne még biotermelő körülöttem, nagyobb területen teremthetnénk meg az ökológiai egyensúlyt. Összefoghatnánk a kártevők elleni biológiai védekezésben, ami egymagamban kockázatos szórakozás.
- Bioméhészek már akadnak a gömöri vidéken…
- Csakhogy nekik is biogazdákra volna szükségük, hogy a méheik ne vegyszeres repcéről gyűjtsék a virágport. Kiváló képzést kaptam a biotanfolyamon, de mit érek vele, ha a táplálkozási szemlélet nem változik?
- A biotermékek drágák, az emberek pedig az árat nézik.
- Minden mindennel összefügg. Ha több vevőm lenne, kisebb fajlagos költséggel mindent olcsóbban termeszthetnék meg. Ha a zsenge biokukorica a vegyszeresnél harmadával drágább, az semmi, elvégre kint, a földön én kétszer annyit gürcölök. Háromszor is megkapálom a hagymát, míg mások egyszer lepermetezik. Kemikália helyett krumplibogarat irtó baktériumokra költök sokat. Betartok minden szabályt, de a végeredmény csak nullszaldós, mert a harmincféle zöldség javát napi áron kell eladnom, máskülönben a nyakamon marad. Ha nem segítene a marketingben a lányom és a vejem, akik az internetes terméklistákat készítik, amire a termelés, piacolás miatt sem az időmből, se az erőmből nem futja, már feladtam volna. Most ott tartunk, hogy az évet, esetleg a következőt még kihúzzuk.
- Visszatér a korábbi gazdálkodáshoz?
- Azt már nem! Elvből sem mérgezném ismét az embereket. A vevőimért most úgy dolgozom, mint a családomért. Mindent házhoz viszek, az én friss zöldségeimet az eszi, aki veszi. Végül talán mégsem hagyom abba…
Keresztény Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek