Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hamarosan szedhetjük a téli almákat, hiszen – mint minden gyümölcs – az idén ezek is két-három héttel hamarabb érnek. Sokan bosszankodnak, amikor meglátják, hogy a betárolt almájuk néhány hét után elkezd foltosodni. Sőt, az is előfordul, hogy az alma héján és a húsába is benyúló barnulás már a szüret előtt megjelenik. Ezeket a gyümölcsöket eladni nem lehet, marad az otthoni fogyasztás, alapos hámozással és veszteséggel.
Kép: Kecskemét, 2006. augusztus 23. Almaszedés Bács- Kiskun megyében. A Kecskemét közeli almásokban megkezdődött a korai érésű téli alma betakarítása. A tavaszi eső miatt az idei termés kevesebb - megközelítőleg 30-35 tonna hektáronként, de a megfelelő gondozásnak és a napsütéses nyárnak köszönhetően kiváló minőségű. A leszedett első osztályú Gala almát az EU piacára exportálják. Fotó: Ujvári Sándor
Vajon elkerülhetjük-e ezt a jelenséget? Hiszen a foltokon gombák és baktériumok is megtelepedhetnek, tovább rontva az alma értékét. A válasz: igen. Ugyanis az alma lenticella foltossága tárolási betegségnek számít, amelyet szakszerű tárolással megelőzhetünk. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű, mert a főleg a piros színű, nagy gyümölcsű fajtákon – leginkább a jonatánon – gyakori betegség oka többnyire kalciumhiány. Gyakran csak a kalcium relatív hiányáról van szó, ami az egyoldalú műtrágyázásnak vagy a túl savanyú talajnak köszönhető. Ilyenkor a növények számára nincs szabadon felvehető kalcium a talajban, csak kötött állapotú, ami a gyökereknek olyan, mintha nem is lenne. A kalcium felvételét az időjárás is befolyásolja: tartós szárazság esetén a fák kevesebb tápanyagot tudnak felvenni.
Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a gyümölcs növekedése idején akár három-négy alkalommal is érdemes megpermetezni a fákat kalciumtartalmú lombtrágyával. Mivel a túlzott tápanyagellátás is súlyos következményekkel járhat, nem árt előtte talajvizsgálatot végeztetni. A foltok kialakulásának másik fontos oka lehet, hogy nem a megfelelő időben szüretelik az almát, hanem túl későn. Ezért a szedést még a teljes érés előtt meg kell kezdeni, ugyanis a téli almák utóérők. Az alma érettségének első jele, amikor kialakul a fajtára jellemző alapszín. Másik jel, ha a gyümölcsöt megfogjuk, és alulról fölfelé emelve a kocsánya a termőrészről könnyen leválik. Éretlen még, ha csak erős húzás, csavarás után, sokszor a termőrésszel együtt válik le. Túlérett pedig, ha már érintésre lehullik. Egy fán sem egyszerre érnek a gyümölcsök: a korona külső részein pár nappal korábban lehet szedni, mint a belső, árnyékos részeken. Ezért, ha csak tehetjük, az almát két-három menetben szedjük le. Ügyelni kell arra is, hogy a gyümölcs ne sérüljön meg, mert akkor nehezebben tudjuk megőrizni. Érdemes rögtön abba a ládába szedni, amelyikben tárolni akarjuk. A sérült, molyos, gombafertőzött almákat nem célszerű az egészségesek közé rakni. A leszedett gyümölcsöket alacsony hőmérsékleten célszerű tárolni, a helyiséget pedig rendszeresen szellőztetni kell. Ha ezt elmulasztjuk, a gyümölcs ráncosodni vagy rothadni kezd.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu