Bizalmunk a mézben

Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem egyáltalán nem mindegy, milyen mézet eszik a családom. Többnyire a teát édesítjük vele vagy vajas-mézes kenyérként fogyasztjuk. Utóbbira már-már szabadalmaztatható módszert, a pirítós peremén képzett „vajgátat” ötlöttem ki. Ha ügyes vagyok, lecsöpögés nélkül magamévá teszem a finom reggelit. Lehetne persze ragacsos is a tányér, ha híg volna a méz. De nem az, mert évtizedek óta ugyanattól a méhésztől veszem a sűrűre érlelt nektárt. Csodálom, amikor bűvészhez illő mutatvánnyal csurgatja üvegeimbe az áttetsző édességet.

Házunk tájaT. Dögei Imre2007. 11. 30. péntek2007. 11. 30.

Kép: Különleges mézek a fővárosi nagycsarnokban. Méz árus. 2006.12.08. Fotó: Bohanek Miklós

Bizalmunk a mézben
Különleges mézek a fővárosi nagycsarnokban. Méz árus. 2006.12.08. Fotó: Bohanek Miklós

A méz tehát bizalmi termék. Egyre többen próbálkoznak üvegesen eladni. Nemcsak háztól, hanem piacokon, más sokadalmakon árusítva vagy kisebb üzletek által forgalmazva. Csaknem dupláját kapják az üvegbe töltött áruért, mintha nagy tételben értékesítenék. Akik „nagyban űzik” a házilagos feldolgozást és eladást, azoknak bizony rendelkezniük kell az érvényben lévő szabályoknak megfelelő mini töltőüzemmel is. A hordókban, kannákban tárolt mézet legelébb is célszerű kíméletesen felmelegíteni. Ezután szűrik a terméket, majd néhány napos pihentetés után üvegezik. Aki ad magára, az ízléses, saját logóval ellátott címkét is ragaszt reá. Nincs messze már az idő, amikor az igényes termelők, feldolgozók az üveget és a tetejét összekötő zárszalaggal is bizonyíthatják: az általuk kínált méz valóban a természet ajándéka. Miután a méhészek piaci helyzetét lényegesen javító országos összefogási kezdeményezés kudarcot vallott, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) a hazai és külföldi példák nyomán most kicsiben segít tagjainak.
A méhsejteket mintázó alapon húzódó nemzetiszínű sávot MAGYAR MÉZ felirat szakítja meg. Az egyesület a Magyar Szabadalmi Hivatalnál szeretné a zárszalagot tanúsító védjeggyé nyilváníttatni. Ez lényeges, hiszen a zárszalag használatára a rendszeres minőségi ellenőrzések során méltatlannak bizonyulók a Polgári törvénykönyv alapján felelősségre vonhatók. A védjegy tulajdonosával szerződött és a rendszeres ellenőrzést vállaló méhészeknek a zárszalag minőségtanúsító jelzés lesz. A Méhészet szaklap decemberi számában jelenik meg az érdekeltek számára a bővebb tájékoztatás és a szerződésminta. Egy zárszalag hat forintba kerül, de minthogy egy íven 26 zárszalag van, az OMME csak ennyivel osztható rendeléseket fogad el. Az egyesület egyébként a Kiváló Magyar Élelmiszer védjegyet tekintette mintául. Mindez aligha érdekli a mézcsurgatásban nagy jártasságra szert tett háziméz-szállítómat. Akik az évi pár száz kiló kitűnő mézéért hozzá járnak, azok számára a zárszalagot ő maga testesíti meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek