Szép pénzt terem a rizs

Októberben aratták a rizst Csárdaszálláson. Ritka látványnak számít ez, hiszen hazánkban már csak 2600-2700 hektáron termesztik ezt a fontos élelmet. Ami itt megterem, az csupán a hazai fogyasztás negyedére elegendő, a többit javarészt Olaszországból és Görögországból hozzuk be.

Házunk tájaMolnár Lajos2007. 11. 02. péntek2007. 11. 02.
Szép pénzt terem a rizs

A Békés megyei Csárdaszálláson nagy hagyománya van a rizstermesztésnek, a helyi Agrár Zrt. az egyik legnagyobb termelő, évente mintegy kétezer tonnát értékesít. Izsó Lajos szaktanácsadóval a csárdalaposi határrészben aratás közben találkoztunk. Elmondta, hogy az idén 554 hektárra vetettek rizst. Termesztése igen költséges, mert a területet el kell árasztani. Tavaly egy hektárra 40-45 ezer forint vízdíj jutott, az idén ennél is több lesz. A legköltségesebb mégis a növényvédelem, legtöbbet a vegyszeres gyomirtásra áldoznak. Az egyéb ráfordításokkal együtt egy hektár termesztése megközelítően 250 ezer forintba kerül. Nagyon jó termésátlagot kell tehát ahhoz elérniük, hogy a veszteséget elkerüljék.
– Öt kombájnnal dolgozunk, naponta 35 hektárt tudunk betakarítani – mondja Izsó Lajos. – Ugyanezekkel a kombájnokkal arattuk a búzát is, csak kissé átalakítottuk őket. A harmat felszáradása után, 11 óra körül kezdjük a munkát, és az esti pára megjelenéséig, hatig, fél hétig dolgozunk. Az esős napokat is beleszámítva húsz nap az aratás.
A szaktanácsadó szerint azokon a táblákon, ahol az időjárás kedvezett a rizsnek, 4,5 tonnás átlagtermést várnak. Jégesőt is kaptak, 160-170 hektáron 55 százalékos kárt mért fel a biztosító, ezeken a területeken 2,5 tonnás termésre számítanak.
– Alul ezek a kis zöld hajtások már a jég által kivert szemekből nőttek ki – mutat a földre a szaktanácsadó, ahogyan a learatatlan rizshez érve kezébe vesz egy bugát. Ezen is látszik, hogy elsősorban a felső részéről hiányzanak a szemek. Hektáronként két-három tonna heverhet a földön. Egy másik bugát viszonylag szépnek mond, bár abban is talál üres szemeket, ugyanis vagy a meleg, vagy a hideg miatt nem termékenyült jól meg. A növény nem kedveli az idei nyáron tapasztalt légköri aszályt. A kései vetésekben virágzás idején az augusztusi hajnali köd okozhat nagy kárt.
– Hosszú évek után az idén először nem kötöttünk szerződést – mondja Izsó Lajos nagy meglepetésemre, hiszen a termelők számára általában nagyon fontos az értékesítés biztonsága. De megmagyarázza.
– Tavaly 54-55 ezer forintért adtuk el a tonnáját, ezzel szemben, akinek nem volt szerződése, 58 ezer forintos árat is elért. Ilyen nagy tételben ez a különbség sokat jelent. Tavasszal, a vetés idején már láttuk, hogy a gabona ára fölfelé kúszik, így most a rizs tonnáját 62 ezer forintért vásárolják fel. Ez annak köszönhető, hogy keresleti piac alakult ki, illetve az unió védi a piacát a távol-keleti rizzsel szemben.
Ha sikerül 4,5 tonnát betakarítaniuk, akkor hektáronként 279 ezer forint jövedelemre számítanak. Ez 20-30 ezer forintos haszon, amit még megtold a földalapú támogatás. A számok beszélnek: Csárdaszálláson fantáziát látnak a rizsben, jövőre még többet vetnek belőle.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek