Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Láncfűrész nélkül ma már szinte senki nem fog fakivágáshoz, aprításhoz. Lényegesen könnyebbé teszik a munkánkat ezek a hasznos, de veszélyes szerszámok.
Kép: husqvarna láncfűrész tél tüzifa favávás kert munka 2008 01 07 Fotó: Kállai Márton
Kezdetben volt a Druzsba, azaz Barátság nevű, szovjet gyártmányú benzinmotoros fűrész (találó név ez egy ilyen szerszámnak). Az utóbbi néhány évben a kereskedelemben megjelentek a különböző, világszerte ismert (Husqvarna, McCulloch, Bosch, Stihl, hogy csak néhányat említsünk) cégek gépei, s velük egy időben a gagyit gyártók termékei. Így a mi boltjainkban is bő választékban jelen van a láncfűrészek két nagy csoportja. Az elsőbe a villamos fűrészek tartoznak, melyeknek a hajtását beépített, elektromos hálózatról működő motor biztosítja, a másikba a benzinmotorral hajtottak tartoznak.
A villamos láncfűrészek előnye a gazdaságosabb és valamivel egyszerűbb működtetés. Hátrányuk viszont, hogy csak ott használhatók, ahol rendelkezésre áll az áram, és csak akkor, ha az időjárás megengedi. (Villamos géppel nem dolgozunk például esőben a szabadban.) A kiskertekben ezeket a fűrészeket érdemes használni, gyümölcsfák ágainak levágására, rönkfa aprítására kiválóak. A motorteljesítményt figyelembe véve az azonos méretű benzines gép általában nagyobb teljesítményű – ez főleg nagyobb vágásoknál fontos, illetve a régi, keményre száradt fák feldolgozásakor.
Vásárláskor a láncvezető hosszát úgy válasszuk meg, hogy lehetőség szerint nagyjából 10 centivel hosszabb legyen a célba vett fák átmérőjénél (leggyakoribb a 30–45 centiméter közötti hossz). A fűrész mellé vásároljunk megfelelő kenőolajat is, ha a csomag nem tartalmazza azt. A legolcsóbb elektromos láncfűrészek ára tízezer forintnál kezdődik, és benzinmotorost is lehet már kapni kevéssel húszezer fölött. Kérdés, hogy érdemes-e effélét beszereznünk, hiszen bosszantó, ha gépünkről a munka közepén derül ki, hogy megbízhatatlan – azaz felmondja a szolgálatot. Ha nem csupán alkalomadtán akarjuk használni a fűrészt, érdemes többet áldozni egy ismert gyártó termékére, amellyel majd évekig „harcolhatunk”.
Megfelelően készüljünk fel. A fűrészt a mellékelt útmutató szerint szereljük össze. Töltsük fel olajjal, mert a lánc és a hajtás folyamatos kenést igényel. Ellenőrizzük a lánc feszességét és a láncféket. Ha elektromos fűrésszel dolgozunk, mindig megfelelő feszültségű csatlakozóhoz, sérülésmentes kültéri hosszabbítóval csatlakoztassuk gépünket. Három-négy órányi használat után szereljük le a láncvezetőt, tisztítsuk meg a házat. A lánc olajozására szolgáló lyukból távolítsuk el az összegyűlt fűrészport. A vágás megkezdése előtt rögzítsük a fát. Mindig stabil testhelyzetben lássunk neki a vágásnak, tartsuk biztosan a gépet. Lábunkat ne tegyük a fűrész vágási irányába, illetve oda, ahová a levágott fadarab esik majd. Védőruha, szemüveg, kesztyű és bakancs használata elengedhetetlen. Legyen elektromos vagy benzinmotoros hajtású a láncfűrész, soha ne feledjük, hogy veszélyes géppel dolgozunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu