Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A haszonállatok újszülöttjeinek sorsa nagymértékben függ attól, hogy életük első óráiban hozzájutnak-e a számukra oly fontos föcstejhez. A föcstej az ellés vagy a fialás utáni első tej, mely mind megjelenésében, mind összetételében lényegesen különbözik a későbbi tejtől.
Kép: Bácsalmás, 2005. január 31. Malac, sertés. Fotó: Ujvári Sándor
A tejelválasztás első hat napjában képződik, színe sárgás vagy vörhenyes, a hagyományos tejnél sűrűbb és sós is, ezek miatt hashajtó hatású. A későbbi tejnél sokkal nagyobb mennyiségben tartalmaz tápláló anyagokat (vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat). Hatására beindul az emésztőrendszer működése, megfelelő időben távozik a bélszurok is, melynek visszamaradása egyébként emésztési zavarokat okozna (csikónál végzetes lehet). Olyan ellenanyagokhoz juttatja az újszülöttet, melyek a környezetében mindig jelenlévő kórokozóktól megvédik. Mindenesetre az újszülötteknek igyekezniük kell a szopással, mert a föcstej ellenanyag-tartalma elléskor, fialáskor a legnagyobb, azután rohamosan csökken, és ezek a nagy molekulájú fehérjék az újszülöttek bélcsatornájából csak egy ideig képesek felszívódni.
A megfelelő mennyiségű föcstej felvételére, az első szopásokra különösen télen kell odafigyelnünk, hiszen a hideg a szopásokat hátráltatja. Erre különösen ügyelnünk kell azoknál az utódoknál, melyek nagyon kicsi energiatartalékkal és csupaszon születnek (malac, nyúl). Fontos tudni, hogy a föcstej semmilyen más műtejjel, táplálék-kiegészítővel, tejpótlóval nem helyettesíthető. A csikónak élete első két napján legalább két liter föcstejre van szüksége. Életerős csikónál ezzel nincs is baj, mert óránként vagy még sűrűbben szopik, s a felvett tej mennyisége egy-egy szopásnál 0,5-1,5 liter is lehet. Gyenge, felállni sem tudó csikó születése után 2-3 óra múlva kifejjük a kancát és a föcstejet üvegből itatjuk meg. A borjú a születése utáni másfél napban minél több föcstejet kapjon: a születése utáni első hat órában 2 liter, később pedig napi 6-7 liter föcstejre van szüksége. Olyan tartásnál, amikor a borjú legalább néhány napig az anyjával van, ezzel nincs gond, hiszen a borjú naponta 810szer is szopik. Ott, ahol a borjút elveszik anyjától és a föcstejet itatják, ez úgy érhető el, ha az első két napon legalább napi 4-5 alkalommal, a továbbiakban pedig legalább napi 3 alkalommal itatunk. A bárány számára életfontosságú, hogy az első napon legalább 2 dl föcstejhez jusson.
A kecskegidák az első napokban minél többször, akár 30-40-szer szopjanak, ami csak úgy lehetséges, ha állandóan anyjuk mellett vannak. A malacoknak minél előbb, és az első napokban minél gyakrabban, akár naponta 20-22-szer kell szopniuk, mert az első 12 órában legalább 150 gramm, az első 24 órában legalább 250 gramm föcstejet képesek megemészteni, s fejlődésükhöz belőle körülbelül fél liter szükséges naponta. A születés utáni első héten a malacok szopását ne korlátozzuk, annyiszor szopjanak, ahányszor csak akarnak. Ne mi szabjuk meg a szopási időt! Az anyanyúl naponta egyszer, rendszerint a kora reggeli órákban szoptat. A szoptatás alatt mellőzzünk minden munkálatot! Ha az ellető ládában a hőmérséklet 25 fok alá süllyed, a fiókák nem szopnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu