Hófehér és kék keringők

Nagytestű strasszerek, bucharai dobosok, amszterdami balonbegyesek, fodrosok és még további harmincegyféle galamb, nyolcfajta nyúl és díszbaromfik vettek részt az Ózdon megrendezett kisállat-kiállításon. Az érdeklődés meghaladta a lehetőségeket, pedig így is majdnem ötszáz állatot neveztek be jászsági, hevesi, nógrádi és borsodi tenyésztők.

Házunk tájaKovács István2008. 01. 25. péntek2008. 01. 25.
Hófehér és kék keringők

A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetségének ózdi csoportja által rendezett kiállításon a helyiek titkára, Benyhe Attila megemlékezett egy jubileumról. A Columbia Galambkedvelők Köre 1882. január 10-én alakult meg, a szervezetet a maiak jogelődjüknek tartják, így kimondható, hogy 125 éves a szervezett hazai galambtenyésztés. A szövetségnek 111 helyi szervezete és mintegy háromezer tenyésztője van, akik 22 fajtaklubot alakítottak. A 35 magyar fajtából már 21 nemzetközi elismerést is szerzett. A verseny nem volt vérre menő, inkább a szakmai alapokon nyugvó baráti beszélgetéseknek jutott a főszerep. A bírálók is a galambászok közül kerültek ki. Kiss János Jászszentandrásról utazott Ózdra, ahol látható szakértelemmel pontozta a madarakat. Szemügyre vette a galamb tartását, külön a fej tartását, a színeket, a nyaki gallér kontúrvonalát, a formát és több olyan tulajdonságot, amelyek egy átlagos nézelődő figyelmét elkerülnék. Ő egyébként strasszert és kinget tenyészt, amelyekkel több díjat is nyert már.
A gyöngyösi Tari József tízéves korában kapta első galambjait, így már 57 éve foglalkozik tartásukkal. A strasszer mellett a mundért kedvelte meg, ezek legszebb példányait utaztatta el a kiállításra. Számos elismerést gyűjtött be harminc év alatt, amióta részt vesz a kiállításokon. Tőle tudjuk: egy nyertes galamb ára 10-20 ezer forint között mozog, annyit ér annak a tenyésztőtársnak, aki azzal akarja javítani saját állományát. A verseny-postagalambok ára a tízszeresére is rúghat.
Tuza Lajos, az ózdi csoport elnöke Borsodszentgyörgyön tenyészti a magyar pávát és a debreceni pergőt, mindkét fajtából kiállításgyőztes lett egy-egy madara.  Benyhe Attila csepeli hófehér keringőt és egri kék keringőt tenyészt: az előbbi fajtával vett részt a megmérettetésen, ahol a tízes csapatversenyen tíz galambja közül öt kiváló, egy pedig kitűnő minősítést kapott. A minősítési szempontok a laikus számára túl összetettek és bonyolultak, ezért a számítások helyett érdemesebb a galambokban gyönyörködni, hiszen januárban és februárban az ország több településén rendeznek kiállítást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek