Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Barlangrajzokból, ókori leírásokból tudni, milyen volt az 1600-as években kipusztult őstulok. Mi élőben láttunk olyan Heck marhákat a Hortobágyi Nemzeti Parkban, melyeket Magyarországon csak itt tenyésztenek, immár kilenc éve, hogy egyre sikeresebben rekonstruálják a házi marha ősét.
Nem könnyű a szigorú természetvédelmi oltalom alatt álló, hatalmas területen rátalálni a 120 fős marhacsordára. A legelő villanypásztorral és vadráccsal van körbekerítve. A nádasokkal tarkított mocsaras, zsombékos, szikes ősgyep gépkocsival járhatatlan, s mivel még a rossz utat is meg kell őrizni eredeti állapotában, az irdatlan puszta ma is úgy néz ki, mint honfoglaló eleink idején. De le a kalappal kísérőnk, Kerekes Viola biológus törzsállattenyésztő előtt! A törékeny, négy hónapos terhes fiatalasszony Niva terepjárójával addig kerülgeti a vizes gödröket-árkokat, míg távcsövének látókörébe apró, barna pöttyök nem kerülnek. Mire elvergődünk hozzájuk, vagyis a marhákig, sokat megtudunk a németországi központú Heck-program itteni szakemberétől – aki a siralmas útviszonyok miatt húsz kilométert is gyalogol naponta.
– A Heck marhát két állatkerti igazgató, a német Heck fivérek kezdték tenyészteni az 1920-as években azzal a céllal, hogy ősi fajtákat keresztezve a kipusztult őstulokhoz hasonló egyedeket hozzanak létre. Például magyar szürke, skót felföldi, korzikai, spanyol, afrikai szarvasmarha szerepelt a repertoárban. A kísérleti tenyésztésbe több nyugat-európai ország is bekapcsolódott, Magyarországról egyedül mi. Eddig sikerrel, mert a Heck marhák már igen hasonlítanak az őstulokhoz. De még sok tennivalónk van.
– Hogy nézett ki az ősember által háziasított őstulok?
– A bikák feketék vagy sötétbarnák, úgy 180 centi magasak, a tehenek pedig barnák-barnásvörösek és kisebbek voltak. De mindkét nemre az előre és befelé csavarodó szarvállás, a rigószáj, a világos hátszíj volt jellemző. És persze a ridegtartású állatok szívóssága, mert emberi gondozás nélkül is megéltek. Ilyen a Heck marha is. Noha házi marhának számít, nem sorolható se a hús-, se a tejelő kategóriába. Nagytestű fűevőként azonban, mint ahogy a magyar szürke is, kiváló „eszköze” egy védett vegetáció emberi beavatkozás nélküli megőrzésének.
– Nekem erről a Spielberg-filmekben életre keltett dinoszauruszok jutnak eszembe.
– Csakhogy ez nem fantázia szülte genetikai lelemény, hanem valós küllemi rekonstrukció! A végeredmény sem igazi őstulok, csupán ahhoz hasonlatos. Ha egyre nagyobb gyíkokat keresztezünk, hogy emlékeztessenek bennünket a dinókra, attól azok még gyíkok maradnak, nem dinoszauruszok. A Heck marha is „csak” egy rengeteg munkával létrehozott hibrid, genetikailag nincs köze az egykori őstulokhoz, ezért hívjuk rekonstruáltnak.
– Miért éppen a német Heck, amikor a Hortobágyon őshonos magyar szürke is megfelelne a tájrezervációnak?
– Mert tudományos kihívás volt a nemzeti parknak ez a kísérleti program. A Heck is hóra ellik februárban, elvan víz, szemes takarmány nélkül a szabad ég alatt, némi pluszszénát csak vemhesség közben kap. Tenyésztésének nem a rezerváció a lényege, hanem az állatorvos által felügyelt egyedek küllemi jegyek szerinti szelektálása. A németektől kapunk néha vérfrissítést, egyébként nem szólnak bele a dolgainkba. Az első példányok még a pécsi, ausztriai, németországi állatkertekből érkeztek, de a mostani állomány java már itt született. A tenyésztésnek legfeljebb a szaporulat szabhat határt, de ekkora területen 120 állattal még elég messze vagyunk a túlnépesedési gondoktól.
A marhákhoz viszont közel, mert megérkeztünk. A pöttyökből hirtelen mindenféle színű és korú jószágok lettek. Az előttünk legelésző csapat vezérbikáját Szepesnek hívják, s Viola szerint küllemében az egyik legsikerültebb példányuk. De illemében is, mert higgadtan szemléli kollégámat, aki az intelem ellenére egészen közelről fotózza őt és családját…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu