Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mennyi mindent csinálhat az emberfia szőlőmetszés után egy szekszárdi pincészetben? Például megkóstolhatja a kadarka fehérborát, ami ugyancsak unikumnak számít. Hogy mi a titka? Csak a szőlő leve vesz részt a borkészítés folyamatában, árulja el a titkot a Szent Gaál Pincészet borásza.
– Szeretnénk egyedi arculatú borokat készíteni – mondja Kovács Tibor. – Emiatt boraink nem felelnek meg a divatirányzatoknak, de ez így is van rendjén. Jól példázza ezt a törekvésünket a kadarkához való viszonyunk. Ebből a fajtából mindenki a közízlésnek megfelelő, testes bort próbál készíteni. Mi az egész fürtös erjesztéssel olyan nedűt kapunk, amelynek értékei az illatában és az ízében rejlenek. Én hiszek a kadarkában, mert amilyen szépen tavaly is beérett, felveszi a versenyt a pinot noirral is.
– Könnyű eladni ma bort?
– Nagy veszély számunkra a külföldi termékek behozatala. Tavaly a háromszorosára nőtt az import, s ma már a hazai fogyasztás egyhatod része nem itthon készült. Sajnos egyre több cég foglalkozik külföldi borok forgalmazásával, ugyanakkor a hazaiak eladását csak nagyon kevesen szorgalmazzák. Tény, hogy a behozott palackoknak azért van piacuk, mert olcsóbbak, mint a hazaiak. Azok ugyanis tömegtermékek, egy-egy tételből több millió palack készül, ráadásul ezek a külföldi borok nagymértékű marketingtámogatást élveznek.
– Hogyan lehet versenybe szállni velük?
– A tömegborok árszintjét nem lehet összevetni a kis mennyiségben készült kézműves borokéval. Mert a mieink ilyenek, egy-egy tételből csupán 3-4 ezer palack készül. Ennek ellenére úgy döntöttünk, hogy 20-30 százalékkal csökkentjük prémium borainak árát. Az ebből származó bevételkiesést úgy tudjuk pótolni, hogy a jövőben több, jobb minőségű szőlőt termelünk, miután megvásároltunk egy Strázsahegyi ültetvényt. Eddig csupán 20 ezer palack magas minőségű borhoz volt alapanyagunk, de a múlt évtől, a Strázsahegyi birtok megvásárlásával immár akár 70 ezer palack kiváló minőségű bort tudunk készíteni saját alapanyagból.
– Nem mindegy, hol terem a szőlő Szekszárd környékén?
– Amikor öt évvel ezelőtt elkezdtünk itt a borászkodni, hallottunk egy területről, amelyiken különleges minőségű szőlő terem, és a híres, nagy pincészetek abból igyekeztek vásárolni. Ennek a területnek olyan kiváló talaj- és klímaadottságai vannak, hogy valóban elkápráztató borok születnek az ottani szőlőből. Először csak vásároltunk belőle, de tavaly megvalósult az álmunk, és megvettük a 21 hektáros birtokot. Így most már nem szorulunk szőlővásárlásra, az alapanyagot teljes egészében meg tudjuk termelni.
– Akkor nem éppen tömegborokat akarnak készíteni…
– Elejétől kezdve az a célunk, hogy csúcsboraink legyenek. Törekvéseinket már el is ismerték, hiszen a világ egyik legjelentősebb versenyén, Bordeaux-ban három érmet is nyertünk. Másik nagy sikerünk, hogy egy háromcsillagos olasz étterembe két vörösborral be tudtunk kerülni. Olaszországban csupán öt háromcsillagos étterem működik, és 19 ezer bor közül választják ki a kínálatot. Ezekben az éttermekben minden asztalhoz külön pincér tartozik, arany alátét tányérok, arany evőeszközök vannak, az étlapja pedig olyan könnyű ételeket sorol, melyek bioalapanyagokból készülnek. Tudomásunk szerint Magyarországról elsőként sikerült két vörösborral háromcsillagos étteremben borlapra kerülni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu