Egészséges hüvelyek

Indul a zöldborsószezon, amikor nem győzzük szedni a zsenge hüvelyeket. Nem tudom, ki hogy van vele, de én ilyenkor, nyár elején egyszerűen nem unom meg a borsólevest meg a főzeléket, akár mindennap a tányéromba kerülhet. Mert csak a frissen szedett, zsenge szemekből lehet igazán finomat főzni, a mélyhűtött termésből készült étel a nyomába sem léphet. Igaz, az is jól jön hideg téli napokon, hiszen a felesleget zacskózni kell, majd zsupsz!, a fagyasztóládába. Közben persze nyersen is ropogtathatunk gyerekkorunk kedvenc csemegéjéből.

Házunk tájaPethes József2008. 05. 30. péntek2008. 05. 30.

Kép: Zöldség saláta vitamin egészség fogyókúra zöldborsó tokjában 2005 07 03 Fotó: Habik Csaba

Egészséges hüvelyek
Zöldség saláta vitamin egészség fogyókúra zöldborsó tokjában 2005 07 03 Fotó: Habik Csaba

A borsó ugyanis tele van értékes táplálóanyagokkal, fehérjével, vitaminnal és fontos ásványi anyagokkal. A régészeti kutatások szerint már több mint hatezer éve termesztik az Afganisztánból vagy Abesszíniából származó pillangós virágú növényt. Hamar elterjedt szerte a világon, az ókori görögök és rómaiak már fontos gazdasági növényként tartották nyilván. Ma sem tud kimenni a divatból, kiskertekben és nagyüzemekben is termesztik, ugyanis a konzerv- és hűtőipar nagy mennyiségben igényt tart rá. Rengeteg változata közül kiskertekben nagyon népszerű a kifejtőborsó, mert korán, akár februárban vethető, és ha szerencsénk van, már május végén levesben végezheti pályafutását. Ilyen fajta például az örökifjú Rajnai törpe, amelyben soha sem csalódunk. Aztán ott vannak a hosszabb tenyészidejű velőborsók, melyek nagyobb szeműek, a cukorborsónak pedig a hüvelye is ehető.
A zöldborsó nagyon hálás növény, nem kell hozzá különösebben érteni. Szokták mondani, hogy a kezdő kertészek első sikerélménye általában hozzá fűződik. Talajban nem válogat, de azért a meszes, tápanyagban gazdag talajt nem veti meg. Csak bele kell vetni, és még gazdagítja is a földet, hiszen a gyökerén élő baktériumok odavonzzák a nitrogént. Ha műtrágyázzuk, ne adagoljunk túl sok nitrogént, mert attól csak a levele lesz több, viszont káliumra és foszforra szüksége van a termésképzéshez. Vízigényes növény, ezért ha száraz a tavasz, és virágzás után nem kap csapadékot, akkor öntözni kell. Szerencsére az idei május tudta, mi a dolga, már ami az aranyat illeti. Mivel a borsó nem szereti a nagy meleget, minél korábban kell vetni, a másodvetésekkel pedig nem érdemes próbálkozni, legfeljebb hűvös, esős nyáron. Ápolást alig igényel, elegendő kelés után egyszer-kétszer megkapálni.
Ami viszont gondot okoz, főleg a később érő fajtáknál, a kukacosság. Fejtés közben válogatni kell a szemeket, ugyanis az akácmoly lárvája beléjük költözik. Ha nem zavarnak bennünket, és egyszerűen kidobáljuk őket, akkor bio minőségű borsót ehetünk. De ha biztosra akarunk menni, akkor kénytelenek vagyunk virágzáskor permetezni, valamilyen környezetbarát, rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű rovarölő szerrel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek