Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fenségessé varázsolja az alföldi homokhátságot az árvalányhaj, a magyar nép egyik legkedvesebb növénye.
Kép: Kecskemét, 2008. május 12. Árvalányhaj a fülöpházi homokbuckákon. A Kiskunsági Nemzeti Park területén lévő pusztákon megkezdte repítő szállainak bontását a homoki árvalányhaj. Fülöpháza határában mintegy 150 hektáron 3-4 héten át látható a szélben lágyan ringatózó védett fűféle. Fotó: Ujvári Sándor
A selymesen kócos egyszikűt Petőfi Sándor és Tompa Mihály tette halhatatlanná, s a legények régen gyakran tűzték a kalap mellé bokrétába kötve. Ma már ezt nem engedhetik meg maguknak, mert védetté nyilvánították. Az árvalányhaj a homoki rétek, legelők jellegzetes növénye. Virágai laza fürtökbe csoportosulnak, így alakítják ki a pázsitfüvek egyik leggyakoribb összetett virágzatát, a bugát. A virágot egy külső és egy belső toklász takarja. A külső toklászok nagyon hosszúak, 10–25 centiméteresek – ettől a tollszerű, selymes, ezüstös és bozontos szálkától válik már messziről olyan feltűnővé és szerethetővé.
A pázsitfüvekre jellemző szemtermése van, ezt a toklászok közrefogják, és a hosszú repítő készülékkel, a tollas szálkával segítik terjesztését. A 30-40 centiméteres növénynek több faja is él hazánkban, ilyen például a homoki, a csinos, a hegyi és a kunkorgó árvalányhaj.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu