Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Növényeink legnagyobbrészt a talajból veszik föl a tápanyagot, de leveleiken át is táplálhatók. Lombtrágyázással mostanában, az erőteljes hajtásnövekedés, illetve virág- és termésképzés idején érdemes próbálkozni.
E beavatkozás ugyanis gyors és hatásos: hamarabb gyarapszik, fejlődik tőle a növény. Különösen hasznos szárazságban, hiánybetegségek megszüntetésében vagy olyan kultúrákban, mint a sóska és a spenót, ahol a szüretkor a lombozat nagy részét eltávolítjuk. Ne feledjük azonban, hogy a lombtrágya nem helyettesíti, hanem kiegészíti az alaptrágyázást, és növeli annak hatékonyságát.
A szakboltokban nagy a választék lombtrágyákból. Egy részük a zöldség- és gyümölcstermesztésben éppúgy fölhasználható, mint a szántóföldi kultúrákban. Ilyen a „jó öreg” Wuxal, amely már évtizedek óta jelen van a hazai piacon, fontos makro- és mikroelemekkel (nitrogén, foszfor, kálium, vas, magnézium, réz, cink, mangán). A Fito Horm az alma- és szőlőtermesztés speciális lombtrágyája. A nyár eleji időszakban 2-3 hetenkénti ismételt permetezéssel erősíthetjük vele növényeinket. A Damisol lombtrágyacsaládnak kapható a virágoskertbe, illetve a zöldségesben ajánlott „kondi” változata, amelyben a fő tápelemeken kívül mangán, bór, cink és réz is megtalálható. Hatóanyag-összetételéből adódóan főként virág- és termésképzésükben erősíti a növényeket. Emellett külön magnézium, foszfor és kalcium lombtrágya is kapható. Az első a magnéziumhiány (klorózis) megszüntetésében, a második az átmeneti foszforhiány pótlásában tesz jó szolgálatot. A kalcium változat az alma húskeménységét és ezzel a tárolhatóságát javítja, de jól használható a mészben szegény talajokon a zöldségfélék kalciumigényének kielégítésére is.
A lombtrágyákat öntözővízben elegyítve is kijuttathatjuk (ez a fejtrágyázás), hatásosabb azonban a növényvédő szerekhez hasonlóan (0,1-0,5 százalékos arányban) finom cseppekre bontva kipermetezni a növényre, mégpedig lehetőleg a fonákára, mert ott jobban hasznosul. A növényvédő szerekkel általában keverhetők, mégis érdemesebb külön kijuttatni a jobb és biztonságosabb hatás érdekében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu