Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Dán Ibolya, Budakeszi. A vadrózsa és más rózsafélék termései az elmúlt évben érés előtt sok helyütt összeaszalódva megfeketedtek. A betegséget a csapadékos időjárás következtében felszaporodott diplokarpon gomba okozta. A kórokozó általában a körtét, különösképpen a vadkörtét és a birset károsítja, de a fertőzés bármely rózsafélére (alma, berkenye, rózsa, galagonya, madárbirs) is átterjedhet. A tünetek levélen, hajtáson, vesszőn és gyümölcsön egyaránt megjelenhetnek: a levélen apró, sötétbarna foltokban, a hajtásokon ovális, enyhén kiemelkedő, majd parásodó, felrepedező sebek formájában, a fertőzött terméseken kezdetben 4-6 mm átmérőjű foltokban, amelyek később összeolvadnak, így akár a termés egésze is megfeketedhet. A kórokozó a fertőzött levelekben telel át, ezért ezek megsemmisítése hatékony megelőző védekezés. Emellett – gyümölcsösökben – a tél végi rezes lemosó permetezés kiegészítéseként júniusig több alkalommal rézpótló szerekkel történő permetezés is szükséges lehet (a ventúriás varasodás elleni védekezés a diplokarpon ellen is hatásos).
Természetes élőhelyeken (erdőn, mezőn) a továbbfertőződést a beteg növények erőteljes visszavágásával és a fertőzött növényi részek megsemmisítésével előzhetjük meg. Meleg, csapadékos tavaszokon a kórokozó járványszerűen terjedhet, ami védekezés hiányában megtizedelheti a növényeket. A védekezés módját azonban körzetenként ajánlott mérlegelni, hisz a természetben a kórokozók természetes ellenségei is hamarabb megjelennek, és viszszaszoríthatják a betegségeket, emellett a növények sokfélesége miatt a járványszerű terjedésnek is kisebb az esélye. Mindezeken túl idővel a betegségnek ellenálló fajták is megjelenhetnek.
Horváth István, Eger. Bálint Károly, Békéscsaba. Kerti tavak szigeteléséhez az agyag, illetve magas agyagtartalmú bentonitok alkalmasak a vízzáró réteg kialakítására. Ezekből a talaj kötöttségétől függően – kötött talajban kisebb, homokon nagyobb mennyiséget – kevernek be egyenletes elosztásban a kialakított meder talajának felső 20-50 cm vastag rétegébe. A porrá tört agyag mikroszemcséi víz hatására megduzzadnak, így tökéletes vízzáró réteget adnak. A megoldás előnye, hogy segíti a vízi élőlények élőhelyének kialakulását, a folyamatosan vastagodó iszapban a halak és a békák télen menedéket találnak. Ásványi szigeteléssel a vízzáró réteg olcsón, viszonylag könynyen kialakítható, és a meder nagyságának vagy helyének változtatásakor sem keletkezik szemét, a feleslegessé vált agyagréteg a talajba egyszerűen beforgatható. Viszonylag természetesnek hatnak a különböző mederfóliákkal szigetelt kerti tavak is, szemben a készen kapható, öntött műanyag medencékkel. Legkevésbé szerencsés és a természettől legtávolabbi megoldás, ha a medret vasbetonnal burkolják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu