Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Aki saját maga nevel csirkét, nincs könnyű dolga. Gondot okozhat a felnevelésük, olyan betegségek jelentkezhetnek, mint a kokcidiózis.
A betegséget a kokcidium névre hallgató spórás sejtélősködők okozzák, melyek a csirkék bélhámszövetének sejtjeit megtámadva, azok működését gátolják. A fertőzés tüneteket nem mutató tyúkok vagy beteg csirkék bélsarával a külvilágra jutott, igen ellenálló kórokozóformákkal, az oocysztákkal történik. Aszerint, hogy a csirke melyik kokcidiumfajjal fertőződik, vakbél- vagy vékonybélbetegség alakulhat ki. Sokkal veszélyesebb a vakbélé, mert tömeges elhullással járhat, de enyhébb esetekben is romlik a súlygyarapodás és a takarmányértékesítés, és más kórokozók is könnyebben támadják meg az állatot.
A kórokozó kizárólag a házityúkra jelent veszélyt, más baromfira nem. A nem védett csirkék között járványszerű gyorsasággal terjed. Kezdetben csak egy-két állaton látunk tüneteket, azok rövid időn belül rendszerint el is pusztulnak. Az esetek többségében néhány napos szünet következik, majd a betegség robbanásszerűen kitör, és sürgős beavatkozás hiányában nagymérvű lehet a pusztulás. A csirkék keveset mozognak, fejüket, szárnyukat lógatva, félig becsukott szemmel gubbasztanak, alig esznek, annál többet isznak. A híg, nyálkás bélsárban először csak néhány vércsíkot látunk, később a bélsár vörhenyes színű, súlyos esetekben látszólag tiszta vért ürítenek az állatok. Az elhullások zöme a fertőződés utáni 4-8. napra esik. A hathetesnél idősebb csirkék ellenállóbbak, ha ezek fertőződnek, náluk is bágyadtságot, étvágytalanságot, fokozott szomjúságot tapasztalunk. A betegség lassúbb lefolyású: hasmenés van, de a bélsár nem annyira híg, és ritkábban véres.
Ahol egy baromfiudvarban már jelentkezett a betegség, a továbbiakban a mentesség elérése szinte lehetetlen, mert a kórokozókat nem lehet teljesen kiirtani. Akár két évig is életképesek lehetnek, a kemény hideget is túlélik, a fertőtlenítőszereknek ellenállnak. Hatvan fok fölött azonban perceken belül elpusztulnak, így a környezet forró vizes lemosása a legeredményesebb. Jó megoldás, ha a kifutókat időnként pihentetjük, a különböző életkorú állatokat külön tartjuk. Fontos a tartás higiéniája, a száraz alom. Nehezíti a megelőzést, hogy az EU-szabályok korlátozzák a kokcidiosztatikumok alkalmazását. A betegség ellen állatorvosi javaslatra több gyógyszert is bevethetünk, ezek eredményessége a gyors felismeréstől függ. A gyógyszereket időnként váltani kell, mert hosszabb ideig tartó alkalmazásukkor ellenük rezisztencia alakul ki. Legbiztosabb módszer az ivóvízzel nyújtott vakcinázás, egész életre védelmet adhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu