Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tamási Béla, Solymár. Olvasónk tízéves, egészséges kajszifája tavaszonként bőségesen virágzik, ennek ellenére még termést sosem hozott. A fák terméketlenségének pontos okát csak helyszíni vizsgálatok alapján lehetne megállapítani, így csak néhány általános hiányosságra hívhatjuk fel a figyelmét. Előfordulhat, hogy a kései lehűlés miatt a virágok elfagynak, vagy éppen a túlzott hőhatás miatt a bibe hamar elöregszik, így a virágpor fogadására alkalmatlanná válik. Okozhatja a fa terméketlenségét talajhiba – mészhiány, illetve mikroelem- (főként cink-) hiány, magas vízállás, illetve a fák fertőzöttsége is.
A tartós terméketlenségnek azonban a legvalószínűbb oka a fajta önmeddősége lehet. Bár a forgalomban lévő fajták többnyire öntermékenyek, lehetséges, hogy a fa magról kelt, illetve az oltványból előtört alany önmeddő. Ilyenkor a fák virágoznak, látszólag meg is termékenyülnek (a bibe sziromhullás után duzzad, de később leválik a fáról).
Ha egészséges a fa, akkor javasolható, hogy néhány ágát oltsák be – lehetőleg többféle, a meglévő fával azonos időben virágzó, értékes tulajdonságú, jó pollenadó fajtával. Másik megoldás, hogy a fa közelébe telepítsenek a fent leírtak szerint beporzó fajtákat.
A kajszifák leromlását okozó charka vírussal szemben teljesen ellenálló fajta még nem ismert, de az eddigi tapasztalatok szerint jó tűrőképességet mutat és ígéretes fajta a hazai nemesítésű Ceglédi arany és Ceglédi bíbor.
Penészes bor jeligére. A borok penészes ízét általában a fiatal, élő penész okozza, míg a dohosságát a hordó fájába beivódott, régi penész. A penészességet a hordók nem kellő tisztasága mellett az is kiválthatta, hogy az újbor sokáig állt a seprőn.
A borhiba orvoslására a bor nyílt fejtését, többszöri levegőztetését ajánlják, amelynek számos népi praktikáját találják meg olvasóink Csoma Zsigmond Szőlészeti, borászati hagyományok című, sajnos kis példányszámban kiadott könyvében. Ebből idézünk: „A hordó kiégetése mellett hatásosnak tartották a frissen szüretelt szőlő törkölyére a penészszagú bor felöntését.” A penész és dohszag ellen „tegyen a beteg boroshordóba kétannyi törkölyt, mint szokott tenni, ezen törköly a szagot, kellemetlen ízt lefelé vonzza; felül pedig alkalmazzon egy bármilyen lisztből sütött forró kenyeret a hordó szájára, fenekén vágván egy akkora gömbölyű lyukat, hogy a hordó szájára illjen, fölfelé szívhassa s magába vehesse a rossza szagot vagy ízt. Néhány nap múlva fejtse le borát, s nem fog ráismerni”.
Más módszer: zacskóban búzakorpát lógatnak a borba, majd nyílt fejtéssel átfejtik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu