Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 08. 01. péntek2008. 08. 01.
Üzenjük

Németh Károly, Széphalom. Nem minden termesztett növény igényli a permetezést! A megfelelő fajták megválasztásával, helyes vetésforgóval, növénytársítással, szervestrágyázással, a helyi talaj- és klimatikus adottságok figyelembevételével jelentősen mérsékelhetők azok a feltételek, amelyek a növények betegségek iránti fogékonyságához vezetnek. Ilyenkor sokkal kevesebb permetezés szükséges, a környezetre kevésbé ártalmas szerekkel. Nagyon veszélyesnek tartjuk azt a gyakorlatot, hogy a kertekben okkal, ok nélkül folyamatosan permeteznek, mert így a kártevők természetes ellenségei kipusztulnak, a termesztett fajták érzékenyebbek, ugyanakkor a kórokozók és kártevők ellenállóbbak lesznek!
Olvasónk úgy tapasztalja, hogy a termesztett paradicsom közel fele évek óta megbetegszik. Ez a monokultúra miatt is történhetett. Ilyenkor a növény „talajunttá” válik, azaz egyoldalúan kimeríti a talaj tápanyagait, másrészt a kórokozói és kártevői felszaporodnak, mindez felére is visszavetheti a termesztés eredményét. Megelőzésként, a vetésforgóban paradicsom (paprika, burgonya, uborka, tök- és dinnyefélék) után hüvelyeseket, káposzta- és gabonaféléket tanácsos termeszteni, amelyek a burgonyafélék számára felfrissítik a talajt. Általában 3-4 év után javasolható a burgonyafélék visszakerülése, de szervestrágyázás és megfelelő vetésforgó után már 2-3 év múlva is történhet.
A paradicsom levél- és terméspusztulását a paradicsomvész néven ismert fitoftóra gomba fertőzése is okozhatta. A peronoszpóra-félékhez tartozó gomba – hasonlóan a szőlő és az uborkafélék megbetegedéséhez – hűvös, csapadékos időben fertőz. A kár megelőzéssel mérsékelhető: a paradicsomot jól átszellőző területre, nagyobb tőtávolságra, lehetőleg karó mellé felkötözve ültessük, hogy a lombján ne üljön meg a pára. A lomb jobb átszellőzése érdekében javasolható az alsó és a terméseket takaró levelek levágása is. Megelőző vegyszeres védekezés csak árutermelő ültetvényben javasolható, házi kertben a megfigyelésre alapozott permetezést ajánljuk. Futó esők után, ha a lomb gyorsan felszárad, permetezésre esetleg nincs is szükség. Ha a paradicsomvész tünetei jelentkeznek – a levélen szürkészöld vizenyős foltok vannak, később a levelek szennyes szürkék lesznek, petyhüdten lógnak, a termésen gyorsan növekvő sötétbarna, rothadó foltok láthatók –, a beteg részek (esetleg tövek) megsemmisítése után a felszívódó (tartós hatású) Acrobat Mz-vel ajánlott az állomány lepermetezése. Szükség esetén 7 naponként lemosó permetezés szükséges Bordói lé vagy Champion 50 Wp réztartalmú szerek valamelyikével.

Tóth Borbála, Veszprém. Az étolaj sercegését, fröcskölését az olaj víztartalma okozza. Ha sütés előtt kevés sót tesz az olajba, az a nedvességet megköti, így az olaj kevésbé fröcsköl vagy ég oda.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek