Máris itt van a sütőtökszezon, pedig alig ért véget a nyár. Ezen csak az csodálkozik, aki hozzászokott azokhoz a hatalmas, lapítottan gömbölyű fajtákhoz, amelyek csak azután lettek édesek, ha megcsípte őket a dér. Ma már a piacokon ezekkel csak nagyon ritkán találkozunk, legfeljebb darabolva árusítják, hiszen a nyolc-tíz kilós példányokat nehéz lenne hazacipelni. Sokkal piacképesebbek a hosszúkás, pár kilósra növő fajták, melyek ugyanúgy tele vannak vitaminokkal.
Kép: sütötök tök Fotó: Habik Csaba
Bár sütés és főzés során veszít C-vitamin-tartalmából, marad benne bőven B1- és B2-vitamin, és különösen gazdag karotinban, ami főleg szemünk egészségének megőrzése szempontjából hasznos. A sütőtök nagy előnye, hogy viszonylag olcsón megvásárolható, de érdemes neki helyet adni a kertben, hiszen termesztése nem ördöngösség.
Azzal kell számolni, hogy kifejezetten melegigényes növény, elvetett magjai csak 12 Celsius-fok fölötti hőmérsékleten kezdenek el csírázni. Szinte mindenütt megterem, még a laza homoktalajon, sőt a szikes földön is. Nem viseli el a hideg, vízállásos, erősen savanyú földet. Sok tápanyagra van szüksége, ezért adjunk alá bőven istállótrágyát, ha nincs, a műtrágya is megteszi. Kiskertben ültethetjük a komposzthalom tetejére is. Ha így cselekszünk, akkor egyrészt olyan helyet hasznosítunk, ahol mást nem tudnánk termelni, a növény árnyékhatása pedig elősegíti a komposzt beérését. Sok vizet igényel, és ha nem kapja meg, terjedelmes, hosszú gyökérzetével alaposan behálózza a területet.
A sütőtök magját állandó helyére vessük, általában április végén. Előtte fészket kell neki készíteni: tehát körülbelül 40 centiméteres körben kiemeljük a talajt, majd körülbelül 5 kilónyi érett istállótrágyát teszünk oda. A trágya tetejére ismét visszahúzzuk a földet, és arra vetünk 3-4 magot. Mivel a sütőtöknek nagy a területigénye, a fészkek legalább két méterre legyenek egymástól.
A sütőtök a nyár folyamán nem kíván különleges ápolást. A betegségek, kártevők általában elkerülik, tehát permetezni nem kell. Biominőségű lehet a javából, hiszen a körülötte lévő gyomokat kapálással célszerű eltávolítani. A szétfutó indákat eligazíthatjuk, hogy egyenletesen fedjék be a talaj felszínét. Öntözni még akkor se szükséges, ha a nyári forróságban a nagy levelei hervadnak. (Az idén szeptember 20–21-én ismét megrendezik a Nagydobosi Sütőtökfesztivált.)