Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tagadhatatlan, hogy hordoz némi kockázatot a tél alá vetés, vagyis amikor közvetlenül a téli hideg időszak beköszönte előtt juttatjuk a földbe a zöldségmagot. Érdekes azonban, hogy nem a hideg, hanem éppen a meleg jelenti a rizikót.
Ugyanis, ha a tél eleji fagyos időszak érkezését egy tél közepi erőteljesebb fölmelegedés követi, az addig szunnyadó magvak megduzzadnak a melegedő talajban, és ha ez az enyhe idő több napon át is tart, ki is csíráznak. Ha pedig a meleg időszak után ismét erős lehűlés következik, a zsenge csíranövénykék bizony el is fagyhatnak.
Megjegyezzük, hogy a tél alá vetés nem tévesztendő össze az őszi vetéssel, ez esetben ugyanis korábban, még az őszi szezon közepén vetjük el a magot. A saláta, a spenót és a sóska vethető ilyenkor: a növény még a tél beállta előtt kikel és megerősödik, így vészeli át a zord időszakot, kora tavasszal pedig már szedhető. Szintén ilyenkor duggatható a téli fokhagyma, illetve szaporítható a téli sarjadékhagyma is.
A tél alá vetésnek is a kora tavaszi szüret a nagy előnye, amiért – kis felületen legalábbis – kockáztatni érdemes. Mert ha bejön, nagyon megéri, különösen a petrezselyemgyökér esetében, aminek a kilónkénti ára már most is a négyszáz, sőt helyenként az ötszáz forintot közelíti, és nem kizárt, hogy tavasszal a hús árával vetekszik majd. Ilyenkor a tél alá vetésből termesztett gyökér akár egyeduralkodó is lehet a piacon. Persze ahhoz, hogy ez így bejöjjön, az is kell, hogy későn érkezzen a tavasz, mert ez esetben a tavaszi vetések csak késve kerülhetnek a földbe. A tél alá vetett petrezselyemgyökér viszont már vígan zöldell akkor, amikor a tavaszi vetésűnek még csak duzzad a magja. Ha viszont korán kitavaszodik, a tavaszi vetésű mag is hamar lábra kap, és csak kevéssel marad le a tél alá vetett petrezselyemmagtól.
A petrezselyem mellett a zöldborsó tél alá vetésével is érdemes megpróbálkozni, de csak a rövid tenyészidejű, korai fajtákkal. Petrezselyemből a Korai cukor fajtát ajánljuk, ami kifejezetten rövid tenyészidejű, kitűnő ízű, és elsősorban friss fogyasztásra való. Zöldborsóból különösen sok fajta közül választhatunk (a közös európai fajtalista szerint hazánkban mintegy hétszáz hozható forgalomba), ezek között is az első számú szempont a gyors fejlődés, a rövid tenyészidő. A Debreceni és az Újmajori korai, valamint a Rajnai törpe bevált korai fajták.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu