Egy kortynyi életvíz

Szódával jobb, mint a whisky, teába jobb, mint a rum. A pálinkáról mondta ezt az angol trónörökös száz évvel ezelőtt.

Házunk tájaPethes József2008. 11. 13. csütörtök2008. 11. 13.
Egy kortynyi életvíz

Mindig szívesen megyek, ha valamilyen pálinkás rendezvényre hívnak, hiszen jómagam is híve vagyok ennek a hungarikumnak számító finom italnak. A kóstolások során minden alkalommal felfedezek valamilyen újdonságot, egy-egy különleges ízt, mert régebben jobbára csak a törkölyt meg a vegyes gyümölcsöt ismertem.
A pálinkát közelebb kell hozni a fogyasztókhoz, erre gondolt a Pálinka Céh Egyesület is, amikor a múlt hét végén megrendezte a Céhes Pálinka- és Kultúrfesztivált. Hogy mi köze a pálinkának a kultúrához? A szervezők szerint fontos megtanulni a kulturált fogyasztást, sőt egy kóstolóiskolát, azaz gyorstalpaló tanfolyamot is indítottak, ahol el lehetett sajátítani a zamatos nedűk ízlelésének titkait. Tehát ezek az italok nem egyenlőek azokkal a szeszes italokkal, amelyekből egy felest csak úgy lehajtunk a torkunkon a megfelelő hatás elérése érdekében.
Ezeket az itókákat akárki nem is élvezheti, ugyanis árukat nem az átlagemberek pénztárcájához méretezték. A Céhes Pálinkafesztivál nyitónapján többen is megkóstolták volna valamelyik míves munkát, azonban az 1400 forintos belépőjegy elriasztotta a kíváncsiskodókat. Ezért a pénzért ugyanis kapott az emberfia egy kóstolópoharat és 400 forint értékű kóstolójegyet. A legtöbben meghátráltak, nem vonzotta őket az sem, hogy este majd zenekarok játszanak a színpadon. Így az ünnepélyes megnyitót egytucatnyian hallgattuk végig, de a 16 kiállító faházikója körül is alig lézengtek.
A Pálinka Céhet négy évvel ezelőtt hozták létre, s napjainkban tizennyolc tagja van. Létrejöttének és működésének fő célja, hogy öszszefogja és közösséggé formálja a minőségi pálinkakészítés iránt elkötelezett főzdéket és magánszemélyeket.
Idén májustól a magyar gyümölcs- és törkölypálinka az Európai Unió teljes területén földrajzi árujelző oltalom alá került, a múlt héten pedig az Országgyűlés elfogadta a pálinkatörvényt. Ez szabályozza a pálinka előállítását, minősítését, kiszerelését, forgalomba hozatalát és a megnevezés használatát, továbbá az előállításával és ellenőrzésével kapcsolatos szakigazgatási feladatokat. A Pénzügyminisztérium pedig bevezeti a megkülönböztető színű pálinkazárjegyet.
A céhes pálinkák valóban nagyon finomak, közülük csak hármat kóstolhatok meg, ennyi dukál a sajtóbelépőhöz. De ez elegendő is volt ahhoz, hogy a saját lábamon haza tudjak menni, és józanul megírjam ezt a cikket...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek