Üzenjük

Juhász János, Adács. Az olvasónk által keresett Delbard Jubilee, társnéven Delgollume almafajta nálunk még kísérleti termesztésben van, ismereteink szerint kereskedelmi forgalomba még nem került.

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 11. 27. csütörtök2008. 11. 27.
Üzenjük

Juhász János, Adács. Az olvasónk által keresett Delbard Jubilee, társnéven Delgollume almafajta nálunk még kísérleti termesztésben van, ismereteink szerint kereskedelmi forgalomba még nem került. A fajta kedvező tulajdonságairól lapunkban megjelent cikkében Bozsik József megemlítette, hogy véleményét a Franciaországban megtermelt gyümölcs alapján közölte, az ottani tapasztalatai szerint lehet ígéretes az új fajta a hazai termesztésben is. A kísérleti termesztés tapasztalatai alapján csak később dönthető el, hogy a mi természeti adottságaink mellett is érdemes-e foglalkozni vele, és milyen mértékben. Miután a kísérleti termesztésben vizsgálják az új fajták termőképessége és a termés minősége mellett a fajta alkalmazkodóképességét, betegség-ellenállóságát, stressztűrését, környezeti igényeit is, ezekből az adatokból már pontosabb képet kaphatunk a fajta hazai termesztésben várható eredményeiről.

Balogh István, Tiszavasvári. Az alma, a körte, a birs, valamint a dió, de melegebb helyeken a kajszi férgességét is az almamoly okozza, amely az utóbbi években nagyon felszaporodott. A kártevő első nemzedéke április végén, május elején, a második pedig nyár közepén jelenik meg. Az első nemzedék megtermékenyített nőstényei petéiket a levelekre és a terméskezdeményekre rakják, a – nagyobb kárt okozó – nyári nemzedék a petéket közvetlenül a legnagyobb gyümölcsökre rakja, ahonnan a kikelő hernyók berágják magukat a termés belsejébe. A lárvák fejlődésük végén elhagyják a gyümölcsöket, és a fák kéregrepedéseiben áttelelnek. A kártevők a lehullott gyümölcsökből is visszamásznak a törzsre, így elsődleges védekezés a férges gyümölcsök összegyűjtése és megsemmisítése, a fák mély nyugalmi állapotában a fatörzs fertőtlenítő meszelése, a tél végi törzstisztogatási munkák, valamint a rovarölő szeres lemosópermetezés elvégzése. Ahol nagyon elszaporodott az almamoly, ott tavasszal gazdaboltokból érdemes beszerezni a rajzás jelzésére, valamint a kártevők befogására szolgáló ragacsos almamolycsapdákat, amelyek – a károsított fákra kiakasztva – jelentős mértékben ritkítják a számukat. Május végétől szüretig a fák törzsére feltett hullámpapír övek szintén csapdázzák a törzsre visszamászó kártevőket. Az öveket kéthetente ajánlott cserélni, a régieket pedig – a csapdázott kártevővel együtt – megsemmisíteni. Miután az almamoly az almás termésűek mellett a diót is károsítja, az öveket minden veszélyeztetett fa törzsére ajánlott kitenni. A kártevő természetes ellenségeinek felszaporodását – a károsítás környezetbarát visszaszorítását – segíti, ha a leváltott hullámpapír öveket összecsavarva egy vödörbe tesszük, amelynek tetejére 1 cm-nél nem nagyobb lyukbőségű hálót rögzítünk – innen az almamoly nem tud kirepülni, de a nálánál kisebb természetes ellenségei igen. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek