Zártkörű fajtaklubban

A gyümölcstermesztésben az extraprofit elérésének egy új módja kezd terjedni: a klubfajtarendszer.

Házunk tája2008. 11. 13. csütörtök2008. 11. 13.
Zártkörű fajtaklubban

 Erre találunk egy jellemző példát a német Obstbau (Gyümölcstermesztés) szaklapban: „A holland–belga gyümölcsfajta-konzorcium, az Inova Fruit B.V. januárban mutatott be és ajánlott fel négy új almafajtát a holland gyümölcstermelőknek. Az Inovához tartoznak a két ország legnagyobb termelői piacai, a Fruitmasters, a Greenery és a Zuid-Limburg, melyek a termesztőknek adott anyagi hozzájárulások segítségével a négy új fajta elterjesztését is igyekeznek elősegíteni. A fajtákat az elmúlt években egy szakértői csoport vizsgálta, és az eredményeket, amelyek magukban foglalták a fogyasztói kérdőívek tapasztalatait is, ezen időszakban nem hozták nyilvánosságra. A fajtákat márkanévvel is ellátták, és klubrendszerben akarják terjeszteni. A klubfajtarendszer lényege, hogy az újdonságok termesztésével foglalkozni kívánó termelőknek szigorú feltételeket kell teljesíteniük. Először is az EurepGAP (a jó mezőgazdasági gyakorlatot tanúsító európai program) igazolványával kell rendelkezniük. Az Inovával szerződést kell kötniük a holland és belga gazdáknak. Koronás oltványonként 5 eurót fizetnek, valamint az első években az eladott gyümölcs kilója után 2,50 euró hozzájárulást kell fizetniük. Fajtánként meghatározott a minimális telepíthető terület, amely legkevesebb 0,5 hektár lehet.”
Ebből a példaértékű cikkből több tanulság is levonható, amely az idei almaválsággal összefüggésben is elgondolkodtató. Az adott újdonság, azaz a négy almafajta, eleve nagy értéknek számít. Nem juthat hozzá a szaporítóanyagához akárki: csak akkor termesztheti a gazda, ha belép a fajtaklubba. A klubtagságnak pedig ára van. A feltételeket külön szerződés rögzíti, amelyeket, ha a gazda nem tart be, akkor büntetést, bírósági eljárást is maga után vonhat. Ám ha betartja, komoly nyereségre tehet szert, a gazda áruját pedig elhelyezik a piacon a fajtaklub kereskedői, így a piacozással nem lesz gond. Ezt azonban nem ingyen végzi a konzorcium. Olvashatjuk a cikkben, hogy meg kell fizetnie a gazdának kilónkénti két és fél eurós hozzájárulást, amely a mostani változó árfolyam szerint nagyjából 650 forint. Mennyibe is kerül hát egy kiló alma? Csupán egyetlen hazai jelenség a mostani szezonból: a magyar földön megtermelt asztali minőségű zöld alma, vagyis Granny Smith kilójáért a nagybani kereskedők 110 forintot adnak a termelőknek. A Déli pályaudvarnál lévő egyik zöldségesstandon a chilei zöld almának viszont darabja kerül 110 forintba. Egy kilogramm almában 6-7 szem gyümölcsöt találunk. Tehát ez a tengerentúli alma 660–770 forintot ér kilónként.
A cikkben szereplő négy új alma után kilónként fizet a holland gazda a konzorciumnak annyi hozzájárulást, 750–800 forintot, amiről a magyar gazdák nem is álmodhatnak. Hogyan is tudnák ezt az összeget kitermelni?

Bozsik gazda

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek