Üzenjük

Fazekas Imre, Makó. Az olvasónk által keresett dinnyeoltó csipeszt a szentesi Árpád Biokontroll 2003. Kft. készíti és forgalmazza. A dinnye és uborka oltására egy tartósabb, többször felhasználható rugós csipeszt, a vékonyabb szárú paprika- és paradicsomoltványok számára egy egyszerűbb kivitelű csipeszt gyártanak. A termékek postai úton is megrendelhetők. Cím: 6600 Szentes, Aponyi tér 12., telefon: 06-63/561-476.

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 12. 04. csütörtök2008. 12. 04.
Üzenjük

Csontos László, Szolnok. Az örökzöld japán kecskerágó veszedelmes kártevője – az eperfapajzstetűhöz hasonló – a kecskerágópajzstetű. A többi kecskerágó is fogékony a kártevőre, de a japán kecskerágó különösképpen. Ellene olajos permetszerekkel (Agrol, Vektafid R + S) lehetne védekezni, de ezek hatása – a fajta fogékonysága miatt – nem tökéletes és nem is tartós. A pajzstetvek ellen egyébként is nehéz védekezni, mert a nagy tömegben lévő kártevők testét védő viaszos pajzson keresztül nehezen érvényesül a vegyszerek hatása. Az olajos permetszerek jelentősen ritkítják ugyan a pajzstetvek számát, hisz az olajbevonat alatt a kártevők megfulladnak, de a túlélők újra felszaporodhatnak, és a növényen maradt elpusztult kártevők látványa sem éppen szép.
Környezetbarát és olcsó megoldás a fertőzött növények hajtásainak ledörzsölése, majd lemosó permetezése a magas káliumtartalmú szappan 1,5 százalékos oldatával – de ez is csak időszakos hatású, és a dúsan elágazó kecskerágók esetében nem is kis feladat. Olvasónknak legszívesebben azt ajánlanánk, hogy az eddig jó szolgálatot tett sövényét pótolja valamilyen – betegségekkel szemben ellenálló – más fajtával. A visszafertőződés veszélye miatt nem javasoljuk, hogy a fertőzött növények helyére újra kecskerágót ültessen.

Magyar Károly, Tiszaföldvár. A legtöbb növény szaporítható dugványozással, de annak ideje és módja fajonként eltérő. Jó kezű embereknek valóban sikerül mindent meggyökereztetni; valószínű, hogy ők több generáció tapasztalataival a birtokukban teszik ezt. Mint írta, olvasónk galagonyabokrot szeretne ifjítani és dugványozással szaporítani. A galagonya azonban dugványozással nehezen szaporítható. Általában magvetéssel és a magoncok beoltásával, kisebb tételben az idősebb növényekről gyökérsarjak leválasztásával nyerhetnek fiatal növényeket. A galagonyabokrok a tavaszi visszavágás után erőteljesen megújulnak, és nagy mennyiségű gyökérsarjat is hoznak.

Kovács Géza, Keszthely. Az eddigi tapasztalatok szerint a sharkavírussal szemben a szilvafajták közül ellenállónak, illetve vírustűrőnek bizonyult a Cacanska Rana, a Stanley, a vírustűrő Besztercei szilvához hasonló, de száraz gyümölcsű Valjevka és Elena, valamint a levesesebb Presenta fajta. Meg kell azonban jegyezni, hogy a termőhelyek adottságaitól függően a fajták fogékonysága ettől eltérő is lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!