Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Otelló jeligére. Az Otelló szőlő gyümölcse, frissen kipréselt nedve és a belőle készült szörp nem káros az egészségre, sőt antioxidáns hatású, és értékes flavonoidokat is tartalmaz.
Egészségvédő hatására jellemző, hogy a legjobb vérképző italnak tartják, vashiány megelőzésére és megszüntetésére kismamáknak és idős embereknek is ajánlják a rendszeres fogyasztását. Napi javasolt adagja – egyéni érzékenység szerint – egy evőkanáltól egy pohárig terjedhet.
Mint a kék szőlők általában, jó méregtelenítő és vértisztító hatású, emellett a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, gyógyítására is ajánlható. Rendszeres fogyasztása serkenti az érfalak meszesedését gátló jó koleszterin (HDL) képződését, élénkíti a vérkeringést, gátolja a vérrögképződést, és bizonyos mértékben vérnyomás-kiegyenlítő hatással is bír. Egészségre ártalmas metil-alkohol a szőlőlé erjedése során keletkezhet, így az Otelló bor tartalmazhat metil-alkoholt, de ennek mértéke a bor zárt erjesztésével és zárt fejtésével a káros szint alá szorítható.
A zárt erjesztésnél a kipréselt szőlőlevet tartalmazó hordók akonanyílását lezárják. A dugót átfúrják, és egy gumicsövön keresztül a képződő mustgázt egy vízzel telt edényben elnyeletik. Szép eszközei a zárt erjesztésnek az eredeti, kerámiából készült – felfelé nyitott harang alakú – kotyogók, amelyeknek a közepén kialakított csövön keresztül távozik a mustgáz. A csőre helyezett kerámiakupak a gázt a harang aljában lévő vízbe vezeti. Ahogy a gáz a kupakot emelgeti, az kotyogó hangot ad, amely a vízben visszhangzik. Több hordó esetén a borász hetekig gyönyörködhet a „muzsikaszóban”. Egyes tévhitekkel szemben az Otelló szőlő amerikai direkt termő fajta, nem azonos a hazai nemesítésű Attila fajtával. Ez utóbbi nemesítésénél azonban az Otelló örökítő anyagát is felhasználták, így rendelkezik annak értékeivel is.
Tatár Béláné, Karcag. A gyümölcsoltványok ültetésénél nagyon fontos, hogy az oltás helye a talajszint fölé kerüljön. Ha az oltást a talaj takarja, a nemes legyökerezhet, így az alany kedvező hatása nem érvényesülhet. Rosszabb esetben a nemes alatt az alany is kihajt, így egymástól a vizet és a tápanyagokat elszívják. Mindezek miatt, mélyültetésnél az oltványok legyengülnek, betegségekre fogékonyabbakká válhatnak.
A mélyültetést a saját gyökéren nevelt magoncfák sem bírják. Velük szemben a dugványról nevelt fajtáknál kedvező a mélyültetés, a bogyós gyümölcsök számára kifejezetten előnyös, ha a talaj a bokrok elágazódását takarja. Utóbbi esetben a bokrok nagyobb, erőteljesebb gyökérfelületet nevelnek, amellyel arányosan jobb lesz a bokrok megújuló képessége, nagyobb bokorfelületen több, erőteljesebb hajtást hoznak. Jó fajtáknál a bokrokról leválasztott gyökeres hajtások szaporítóanyagként is felhasználhatók.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu