Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lengyelország már korábban bejelentette: akkor is fenntartja az ukrán agrártermékek behozatalát tiltó intézkedéseket, ha az Európai Unió nem hosszabbítja meg azokat a szeptember 15. utáni időszakra. A múlt hét végén a magyar agrártárca vezetője, Nagy István is hasonló intézkedést helyezett kilátásba. Lehet, hogy megint szembe kell szállni az Európai Unióval, méghozzá az ukrán agrárimport miatt.
Néhány nap múlva, szeptember 15-én jár le a határidő, ameddig öt kelet-közép-európai ország importtilalmat tarthat fenn az ukrán búza-, kukorica-, napraforgó- és repcetermékekkel szemben. Az öt ország többször és közösen kérte az Európai Bizottságot, hogy legalább az év végéig hosszabbítsa meg a határidőt. Hivatalos döntés még nem született.
Mindenesetre a lengyelek már pár hete, Nagy István agrárminiszter pedig a hét végén Tihanyban, a Tranzit politikai fesztiválon jelentette be, hogy hazánk a brüsszeli döntéstől függetlenül, nemzeti hatáskörben fenntartja az importkorlátozást. Sőt nemcsak az említett négy termékkörre, hanem arra a 24 agrár- és élelmiszeripari cikkre is, melyekre még a tavasszal rendelt el behozatali tilalmat.
A miniszter szerint a magyar mezőgazdaság az elmúlt években az egyik sokkból a másikba esik. A koronavírus-járvány, az aszály, a szomszédunkban dúló háború és annak következményei, az elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválság, az árnövekedés, s az, hogy az olcsó ukrán mezőgazdasági termékek vámmentesen elárasztották Európa piacát, mind nehézséget jelentenek a termelőknek. Hiába volt jó a búza- és repcetermés, lesz kiváló a kukorica és a napraforgó hozama, az Európai Unió piacait és más hagyományos magyar exportlehetőségeket az olcsó ukrán agrártermékek ütötték, ütik ki: e konkurencia miatt az értékesítés nehézségekbe ütközik.
A litván búzatermesztők is aggódnak: az ukrán gabonát Klaipeda tengeri kikötőjében rakodnák át és exportálnák más országokba. De az ottani termelők attól tartanak, hogy a gabona egy része az országban marad és lenyomja az árakat.
Az ukrán gabona azután keresi új útvonalát, hogy Oroszország nem hosszabbította meg a fekete-tengeri egyezményt, és nem engedi az ukrán kikötőkből a szállítást a nagy tengerjáró hajókkal. Sőt még a román határ melletti Duna-szakaszon lévő ukrán kikötői kapacitásokat is bombázta, rongálja. Ennek ellenére az ukrán kormány állítja, hogy az új útvonalakon képes lesz akár havi 4 millió tonna agrárterméket is elszállítani a világ számos pontjára. Ha ezt elérik, akkor nagyjából a háború előtti szintet is elérheti az ukrán export. Ezt segítheti, hogy Romániában Konstanca kikötője is nagy mennyiségű ukrán gabonát rakodik be a hajókra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu