Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A meleg után most a csapadékos hideg miatt kell vigyázni kertjeink növényeire. Március végén az országban sok helyen volt fagy, volt olyan térség, ahol egymás után 5-6 ilyen hajnalt jegyeztek fel. A sárgabarack károsodott leginkább, a területi jelentések szerint volt, ahol százszázalékos kárt is találtak a szakemberek. Vagyis a virágok mindegyike károsodott.
Fotó: VAJDA JOZSEF ATTILA
A legtöbb helyen azonban átvészelte néhány százaléknyi virág a hideg hatást, ezért az idén várhatóan több kertben, gyümölcsösben lehet majd e kedvelt gyümölcsöt szüretelni. Az idén azonban, úgy tűnik, hogy a fagynál is nagyobb kárt okozott a monília: egész fák maradtak kopaszon, illetve csak néhol látni rajtuk levelet, a hajtások nagy része barna, olyan, mintha megfagyott volna. Ezt azonban csak a laikus szem látja így, a legtöbb ágon már látszanak a mézgás folyások, kirakódások, ami egyértelműen a gombatámadásra adott védekező válasz jele.
A kajszinál más is gondot okoz: a megmaradt egészséges hajtásvégeken a levelek kis csomókban összeállva sínylődnek, torzult leveleket látni. Ez a szinte a kajszi leveleinek, új hajtáscsúcsainak megjelenésével egy időben bekövetkező támadás jele. A néhány éve megtelepedett kajszilevéltetvek károsítása. Védekezés mind a gombák, mind a tetvek ellen szükséges: a beteg, elhalt ágrészeket vágjuk le, égessük el, a tetvek ellen kontakt és felszívódó rovarölő szert használjunk. A meggy és a cseresznye a legtöbb helyen elvirágzott, a monília ellen kellett védekezni, most pedig a levéltetvek támadása, illetve néhány hét múlva a cseresznyelégy fertőzése ellen kell készülni.
Habár az április eleje júniusi meleget hozott, s emiatt az őszibarack egyik veszélyes betegsége, a levélfodrosodás kisebb mértékben szaporodott fel, de a hét elejei esős és hűvösebb idő kimondottan kedvezni fog. Amíg igazi nyár nem lesz, e gomba ellen védekezni kell.
Az alma esetében a varasodás is elindult: ezek a leveleket, fiatal hajtást és a gyümölcsöt betegítő gomba spórái a múlt héten erősen szóródtak, aktiválódtak a hátunk mögött hagyott csapadékosabb időben. A várható melegedés kedvez a fertőzésnek. Hasonló a helyzet az almaféléket fertőző tűzelhalás baktériumával: nagyobb megjelenés akkor várható, ha a meleggel párás idő párosul a virágzás idején. A birs, a körték és almafélék kitettek e betegségnek.
Figyelni kell a lisztharmatra, almában leginkább a jonatánfélék fogékonyak rá, a szőlőben pedig lassan oda kell figyelni a peronoszpórára és a fekete rothadásra is. Ezek ellen virágzáskor és az azt követő időben kell beavatkozni, majd a nyár folyamán folyamatosan figyelni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu